Akşener’den ABD Başkanı Biden’e çağrı “Türkiye-ABD ilişkilerini, lobilerin çıkarına feda etmeyin”

Akşener’den ABD Başkanı Biden’e çağrı “Türkiye-ABD ilişkilerini, lobilerin çıkarına feda etmeyin”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Ermeni soykırımını” tanıyacağı iddiaları üzerine ABD Başkanı Joe Biden'a, “Türkiye-ABD ilişkilerini, lobilerin çıkarlarına feda etmeyin” çağrısında bulundu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Ermeni soykırımını” tanıyacağı iddiaları üzerine ABD Başkanı Joe Biden'a, “Türkiye-ABD ilişkilerini, lobilerin çıkarlarına feda etmeyin” çağrısında bulundu.

Göreve gelmeden önce “Ermeni soykırımı” iddialarını tanıyacağını vurgulayan ABD Başkanı Biden'ın, 1915 olaylarını resmen "soykırım" olarak tanımaya hazırlandığı iddia edildi.

Akşener, yazılı açıklama yaparak; “ABD’ye özgü iç politik mülahazalarla, bir ‘sözde soykırım’ tezi üzerinden yürünerek, ‘günü geldi’ anlayışıyla halklarımız arasında telafi edilemeyecek bir kırgınlığa sebep olacak adımların atılmasından uzak durulması, kalplerin kırılmaması ve beyinlerin zehirlenmemesi en samimi beklentimdir” dedi.

"Türkiye-ABD ilişkilerini, lobilerin çıkarlarına feda etmeyin" mesajını veren Akşener'in yazılı açıklaması şöyle:

“ABD'YE ÖZGÜ İÇ POLİTİK MÜLAHAZALAR

ABD’nin şimdiki yönetimiyle Türkiye’nin şimdiki yönetimi arasında, derin görüş ayrılıklarının olduğu bir sır değil. Ama unutmayalım ki, yönetimler geçicidir. Nihayetinde Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ilişkiler, Türk ve Amerikan halkları arasındaki dostluk kalıcıdır. O nedenle ABD’ye özgü iç politik mülahazalarla, bir 'sözde soykırım' tezi üzerinden yürünerek, 'günü geldi' anlayışıyla halklarımız arasında telafi edilemeyecek bir kırgınlığa sebep olacak adımların atılmasından uzak durulması, kalplerin kırılmaması ve beyinlerin zehirlenmemesi en samimi beklentimdir.

BAŞKAN BİDEN'IN OTURDUĞU KOLTUK, SENATÖR KOLTUĞU DEĞİLDİR

ABD Başkanı’nın önümüzdeki saatlerde sözünü ettiğim mevsimsel sancılar nedeniyle bu konuya ilişkin bir karar almak aşamasına geleceğini biliyoruz. Başkan Biden’ın oturduğu koltuk artık bir senatör koltuğu değildir. Bu bağlamda Biden’ın meseleyi sadece Türkiye-ABD boyutlarıyla değil, bölgesel ve hatta küresel yansımalarıyla birlikte değerlendireceğini, alınacak kararın Kafkasya’ya, hatta artık normalleşmesi gereken Türkiye-Ermenistan ilişkilerine olabilecek yansımalarını da dikkate alacağını ve kararını taçlanan başın gerektirdiği sağduyu ve sorumlulukla vereceğini umuyorum.

GÜNDELİKÇİ İÇ SİYASİ HESAPLAR

Herhangi bir Türk siyasetçinin, kısa vadeli ve hatta gündelikçi iç siyasi hesaplar uğruna, milletimiz aleyhinde sarf edilecek önyargılı ve nefret duyguları yaratacak ifadeleri kabullenmesi mümkün değildir. Yüce Türk milletinin tarihinde başımızı öne düşürecek, utanılacak, saklanacak hiçbir şey de yoktur. Bu itibarla, sözde 'soykırım' ifadesini gündemde tutma arayışında olanlara bir kere daha sesleniyor; bu vesileyle haklılığımızı ve şanlı tarihimize güvenimizi bir kez daha dosta ve düşmana duyurmak gereğini hissediyorum.”