Babacan ve Davutoğlu en fazla oyu kimden alır?

Babacan ve Davutoğlu en fazla oyu kimden alır?

AKP kulislerinde yapılan değerlendirmelere göre Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan tarafından kurulacağı ifade edilen yeni partiler AKP’yi değil, son iki seçimde AKP'nin küskün seçmeninin yöneldiği MHP’nin oyunu etkileyecek.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Bakan Ali Babacan’ın liderliğinde kurulması beklenen iki yeni partinin AKP’ye olası etkileri değerlendiriliyor. AKP kulislerine göre yeni parti ya da partiler AKP’yi değil, son iki seçimde küskün seçmenin yöneldiği MHP’nin oyunu etkiler. 

AKP içinde eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın kuracağı iki ayrı partinin olası sonuçları değerlendiriliyor.

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre, AKP kulislerinde yapılan değerlendirmelere göre olası iki partinin kısa sürede Meclis grubu içinde bir değişime yol açması beklenmiyor. Yeni parti oluşumlarının da kuruluş sürecinde ana hedeflerinden birinin AKP’den milletvekili transfer etmek olmadığı biliniyor. Olası bir milletvekilli transferinin de ancak seçim sürecine yakın bir zaman diliminde yaşanabileceği konuşuluyor.

MİLLETVEKİLİ TRANSFERİ MECLİS DENGESİNİ BOZAR MI?

Kulislerde olası bir milletvekili transferinin AKP’ye etkisine dair de hesaplar yapılıyor. Partilerin sandalye dağılımı üzerinden Meclis’te oluşan dengeye göre 20, hatta 30 milletvekili kaybında dahi AKP Meclis İhtisas Komisyonlarındaki gücünü koruyor. AK Parti’den ayrılan milletvekili sayısının 40’ı geçmesi durumunda ise Meclis Genel Kurulu ve komisyonlarındaki dağılım muhalefet lehine değişirken, bunun da Cumhur İttifakı devam ettiği sürece sorun olmayacağı hesapları yapılıyor.

MHP’YE GİDEN KÜSKÜN AKP'LİLER NE YAPACAK?

Seçimlerin olağan takvimi içinde 2023 yılında yapılması durumunda yeni oluşumların yaratacağı etkilere dair de değerlendirmeler var. AKP kulislerinde son iki seçimler ele alınarak yapılan analizlere göre yeni kurulacak siyasi partiler AK Parti’ye değil MHP’ye zarar verir. Bunun nedeni kulislerde şöyle ifade ediliyor:

“24 Haziran seçim analizlerine göre ciddi oranda bir MHP seçmeni Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti’ye gitti. Ama AKP’ye küsen, kırılan seçmen de MHP’ye gitti. 31 Mart yerel seçimlerinde de AKP seçmeninden MHP’ye oy veren ciddi sayıda seçmen var. Bu iki seçimdeki tabloya baktığımızda AK Parti küskünleri, Cumhur İttifakı içinde olduğu için MHP’ye gitmiş. Yeni partiler kurulursa bizim MHP’ye giden küskün-kırgın seçmenimiz bu oluşumlara, yeni kurulan partilere kayabilir. Bu durumda yeni partiler kurulursa oyu bizden değil MHP’ye gitmiş küskün AK Parti seçmeninden almış olur. Kaybeden AK Parti değil, son dengelere bakıldığında MHP olur.”