'Bahsettikleri tek adam kim ben de bilmiyorum'

23 Mart 2017 Perşembe 15:29
'Bahsettikleri tek adam kim ben de bilmiyorum'

Tayyip Erdoğan, Beştepe'de Balkan Federasyonu üyelerine hitap etti. Anayasa referandumu nedeniyle muhalefetten yapılan 'tek adam' tartışmalarına yanıt veren Erdoğan "Ey Kılıçdaroğlu, senin partinin genel başkanlığını yapmış olan tek adamdı. İnönü tek adamdı" ifadelerini kullandı.

Beştepe'de Balkan Federasyonu'nu kabul eden Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

'BULGARİSTAN SEÇİMLERİNDE DEMOKRASİ VE HUKUK İÇİNDE HAREKET EDİLECEĞİMİ TEMENNİ EDİYORUM'

loading...

 26 Mart'ta Bulgaristan'da seçim var. Ben aynı zamanda Bulgaristan'a sesleniyorum. Bulgaristan seçimlerinin huzur içinde geçmesini, asil ve şeffaf bir biçimde neticelenmesini temenni ediyorum. 

Oradaki bazı baskıların gerçekleştiğini görmek, duymak bizi ciddi manada üzmektedir. Bir taraftan demokrasi diyeceksin, öbür taraftan oradaki Türklere ciddi manada baskı yapacaksın. Bu olacak iş değil. Bir taraftan AB değerleri diyeceksin, bir taraftan tam tersi politika izleyeceksin. Olacak iş değil. Biz, oradaki soydaşlarımızın yanında yer alma hakkına sahibiz. Bulgaristan seçimleri konusunda da, demokrasi ve hukuk içinde hareket edileceğini temenni ediyorum. Çeşitli Balkan ülkelerinde yapılacak seçimler konusunda da aynı temenniyi dile getiriyorum. Bölge istikrarına, hep birlikte sahip çıkmalıyız. İşte Makedonya, seçim yapıldı ama hala netice yok. Arnavutluk bir seçim yaşanacak, temenni ederiz ki orada da seçimler adil geçsin.

'BİRİNCİ DERECEDEN AKRABALARIMIZ İÇİN İSTİSNAİ UYGULAMAYA GİDİLİYOR'

Son dönemde Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın düzenlediği çalıştaylar ve diğer kurumlarla gerçekleştirdiği faaliyetlerle önemli bir mesafe kat etti. Türk vatandaşlığına başvuru için dikkate alınmayan vize süreleri, artık 5 yıllık süre kapsamına alındı. Vatandaşlık kazanmamış, birinci dereceden akrabalarımız için istisnai bir uygulamaya gidiliyor. Bu kişiler, beş yıllık ikamet şartı aranmadan Türk vatandaşlığına kabul edilir. Bir başka önemli gelişme, birinci derece yakınlarının vatandaş olduğu halde, ülkemizde ikamet etmeyenlerin 53 lira gibi bir meblağ ile GSS kapsamına alınmasıdır.

'İNÖNÜ TEK ADAMDI'

Tutturmuş bir tek adamdır gidiyor. Sözünü ettiği tek adam nerede ben de bilmiyorum. 

Muhalefetin başındaki zatın söylediklerine liste halinde bakıyorum. Biz mi başka ülkede yaşıyoruz, yoksa bu zat mı başka dünyada yaşıyor. Çünkü söylediği hususların, anayasa değişikliğiyle uzaktan yakından alakası yok. Çünkü anayasa değişikliğinde söz konusu olan seçimle işbaşına gelen görev süresi belli olan bir cumhurbaşkanı. 

 Ey Kılıçdaroğlu, senin partinin genel başkanlığını yapmış olan tek adamdı. İnönü tek adamdı. Çünkü onlar başkalarına hayat hakkı tanımıyorlardı. CHP'nin il başkanları aynı zamanda valiydi. Kılıçdaroğlu, şimdi böyle bir şey yapsak nasıl olur? Demokratik ülkelerde böyle şey olur mu?

Ne diyor, 'Cumhurbaşkanı Meclis'i feshedebilir'. Yok ya yok, cumhurbaşkanının Meclis'i feshetme yetkisi yok. Kardeşlerim, adeta yalan makinesi bu. İnanın. Cumhurbaşkanının yetkisiyse, hükümet faaliyetleriyle ilgili olarak anayasa ve yasalara uygun kararnameler çıkarmaktan ibarettir. Anayasaya, kanunlara ters kararname çıkaramaz. Anayasa ve yasalara uygun olacak. Buradan tek adamlık çıkması mümkün mü? Diyelim ki; cumhurbaşkanı nefsine yenildi. Gerçekten tek adamlık yapmaya kalktı. Her şeyden önce bu kişinin yakasına kim yapışır? (Allah sesleri) Millet yapışır.

'YENİ SİSTEMİN ŞİFRESİ İSTİKRARDIR'

Yeni sistemin şifresi istikrardır. Güvendir. Türkiye istikrar ve güven ortamına vurulan darbeler yüzünden geçmişte çok büyük bedeller ödemiştir. 1991'den bu yana ülkemiz hep tek parti iktidarlarıyla yönetilmiş olsaydı, bugün durduğumuz yerin iki kat ilerisinde olurduk. Kişi başı mlli gelirimiz 22 bin dolar olurdu. 16 Nisan'da oylanacak yeni yönetim sistemi, ülkemizin geleceği için endişe duyan tüm siyasetçilerin ortak hayalidir. Tüm siyasetçiler bu arzularını ifade etmişlerdir ve hepsi de başkanlık sistemini istemişlerdir.

'FERHAT GİBİYİZ'

Biliyorsunuz kısa bir süre önce Ilgaz Dağı'nı deldik. Ferhat gibiyiz ya. Cumhuriyet tarihinde yapılanların çok çok ötesinde, dağları dele dele geliyoruz. Ilgaz Dağı'nı da deldik. Ve Ankara-Kastamonu arasını 2 saate düşürdük.

'ALMIŞLAR YANLARINA PKK'YI, DEAŞ'I, FETÖ'YÜ…'

Mesele o inanç, o azim. Onlar da görecekler. Onlar çılgına dönüyorlar çılgına. Türkiye bunu nasıl yapıyor? Almışlar yanlarına PKK'yı, DEAŞ'ı, FETÖ'yü… Bizimle baş edemeyeceksiniz! 

Biz milletimizle övünüyoruz. Kardeşlerim, kim 'Hayır' diyor diye bakıyorum. Aa bakıyorum ki Kandil'dekiler 'Hayır' diyor. PKK'nın ele başları. FETÖ Pensilvanya'dan sesleniyor, 'Hayır'. Şimdi burada 'Hayır'diye anlatılanlar ne anlama geliyor? Siz de onlarla berabersiniz. Kişi sevdikleriyle anılır. Evvel Allah hepsi bir tarafa, bizim daha delinecek çok dağımız var. İnşa edilecek çok köprülerimiz var. 

Onlar Güneydoğu Anadolu'da Kürt kardeşlerimin evlerinin önlerine hendekler kazdılar. Evleri birbirlerine tünellerle bağladılar. Hala utanmadan 'El aman' diliyorlar. Yok, adalet neyse bunun bedelini ödeyeceksiniz. Kardeşlerim, idam cezası konusundaki fikirlerimi biliyorsunuz. Parlamentomuz idamla ilgili kararı olumlu istikamette verir, bana da geldiğinde ben bunu onaylarım.

'PARLAMENTO 18 YAŞLA DOLACAK SANIYORLAR'

Seçilme yaşı konusunda da yalan yanlış şeyler söylüyorlar. Son seçimde sadece 5 gencimiz 25-30 yaş arasında parlamentoya girdi. Bu sınır 18'e düştüğünde en fazla kaç kişi girebilir? Parlamento 18 yaşla dolacak sanıyorlar.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Düşünen adam 2017-03-23 18:15:58

Adamın kim olduğu önemli değil! Adamlığın ne olduğunu bilmek önemli!

Avatar
BAYRAK NAMUSUMDUR 2017-03-24 02:01:04

VAH YAVRUUUM, ACIDIM ŞİMDİ SANA,YOKSA SENİ HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ YİNE ALDATIYORLARMI.YADA UNUTKANLIKMI?!!!
BAŞGÖSTERDİ.
PİŞKİNLİGE BAKARMISINIZ,O DA BILMIYORMUŞ TEK ADAMIN KIM OLDUĞUNU,ÖYLE YA PEŞİNDEN GİDEN KOYUNLARDAN ZANNEDİYOR MILLETİN HEPSİNİ.YAV HE HE.AMA YEMEZLER.