Belediye şirketleri AKP'ye şirketine çevrilmiş

Belediye şirketleri AKP'ye şirketine çevrilmiş

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni kaybeden AKP'nin, belediyeye bağlı iştirak şirketlerine yaptığı tartışmalı atamalar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni 25 yıl sonra kaybeden AKP’nin, geçmiş dönemlerde belediye şirketlerini ‘arpalık’ olarak kullandığı ortaya çıktı. Gökçek ve Tuna’nın atadığı isimler arasında AKP kurucusu, eski milletvekilleri ve eski belediye başkanları bulunuyor.

31 Mart yerel seçimlerinde birçok büyükşehir belediyesini kaybeden AKP, önemli gelir kaynaklarını da yitirdi. Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan veriler, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) şirketlerinde birçok eski AKP milletvekilinin, belediye meclis üyesinin, il yöneticisinin yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptığını gözler önüne serdi.

Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek ve İsmail Arı'nın haberine göre şehir içi yolların çizgilerini çizmek ve yolların bakımını yapmakla sorumlu BELPLAS, AKP’nin arpalık olarak kullandığı şirketler arasında yer aldı. 2015 yılında değişen şirket yönetimine, 23’üncü Dönem AKP Balıkesir Milletvekili Ayşe Akbaş seçildi. Ali İhsan Ölmez ise ABB Başkanvekilliği görevini yürütürken Yönetim Kurulu üyesi de yapıldı. Aynı zamanda belediye şirketlerinden BELSO’da Yönetim Kurulu Başkanvekili olan Ölmez, Melih Gökçek istifa ettikten sonra Mustafa Tuna seçilene kadar bir hafta süreyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini de yürüttü.

ÇEMİŞGEZEK’TEN ABB ŞİRKETLERİNE

Şirketin bir diğer Yönetim Kurulu üyesi Metin Levent Yıldız ise Tunceli Çemişgezek Belediyesi Başkanlığı’na verdiği “arada” şirket yönetimine dahil edildi. 2004-2014 yılları arasında belediye başkanlığı yapan Yıldız, 2014 yerel seçimlerini kaybetmesinin ardından BELPLAS yönetimine girdi. 31 Mart yerel seçimlerinde yeniden Çemişgezek Belediye Başkanlığına seçilen Yıldız’ın, mazbatasını aldıktan sonra Mayıs ayında görevi sona erdi.

HALK EKMEK DE ‘EKMEK KAPISI’ OLDU

Gökçek ve Tuna dönemlerinde Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası da AKP kadrolarının “ekmek kapısı” haline geldi. 2011 yılında Halk Ekmek Genel Müdürlüğü’ne 23’üncü Dönem AKP Trabzon Milletvekili Kemalettin Göktaş getirildi. Eski AKP Ankara İl Başkan Yardımcısı, eski Mamak Belediye Meclis üyesi Turay Aksoy da Halk Ekmek Yönetim Kurulu’na dahil edildi. Aksoy, İLBANK İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı görevine atandıktan sonra Halk Ekmek’teki görevinden ayrıldı. 2004-2014 AKP’den Yenimahalle ve Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeliği yapan Durali Keleş de Halk Ekmek’te Yönetim Kurulu üyesi oldu. Ticaret Sicil Gazetesi’ne göre bu isimler görevini sürdürüyor.

AKP’NİN KURUCUSU DA ŞİRKETTE

Kömür temini ve havalimanına taşımacılık gibi görevleri bulunan BELKO’da ise AKP’nin kurucusu 22, 23 ve 24’ün Dönem AKP Ankara Milletvekili Salih Kapusuz yönetici oldu. Kapusuz, Gökçek ve Tuna dönemlerinde BELKO’da ABB adına hareket edecek kişi olarak yetkilendirildi. CHP, mazbata değişiminin ardından Kapusuz’un yetkisine son vererek kendisine belediyeden tahsis edilen makam aracını da geri aldı.

Eski BELKO Genel Müdürü Bekir Yılmazoğlu ise ABB ve Pursaklar Belediye Meclisi üyesi görevini yürütürken 18 Ocak’ta BELKO’ya Genel Müdür oldu. Bir dönem diğer belediye şirketi Belbeton A.Ş’de de Genel Müdürlük yapan Yılmazoğlu, seçimden sonra bu görevlerini kaybetti.

BİR ŞİRKETTEN ALINDI DİĞERİNE ATANDI

Eski BELKO Genel Müdür Yardımcısı Recep Sivri, AKP Sincan İl Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürüttü. Sivri, Mansur Yavaş tarafından görevden alındı fakat gelir kaynaklarını kaybetmedi. Sivri bu kez de AKP’li Sincan Belediyesi’nin şirketi Sinkent’te Genel Müdür oldu. Vedat Güngör ise ABB Özel Kalem Müdürü olduğu sırada BELKO Ortaklar Kurulu üyesi oldu. Bu yetkisi süren Güngör, Mansur Yavaş’ın mazbatasını almasının ardından Özel Kalem Müdürlüğü görevinden alındı. Güngör, yeni dönemde Sincan Belediye Başkan Yardımcılığı yapacak.