Binali Yıldırım: Anayasa ne derse desin Başkanlık sistemini bu ülkeye getireceğiz

Binali Yıldırım: Anayasa ne derse desin Başkanlık sistemini bu ülkeye getireceğiz

Yıldırım: Anayasa ne söylerse söylesin, cumhurbaşkanının fiili olarak siyasi sorumluluğu doğmuştur. Yeni anayasa ile sistemin yolunu açma zamanıdır.

Başbakan Binali Yıldırım İl Başkanları toplantısında konuştu: Anayasa ne söylerse söylesin, Cumhurbaşkanımızın fiili olarak sorumluluğu doğmuştur.

Başbakan Binali Yıldırım, İl başkanları toplantısında konuştu. Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

-Cumhurbaşkanını halkın seçmesi demokrasi tarihimizde bir dönüm noktasıdır. 21-22 milyon oy alan bir cumhurbaşkanı 'Ben işe karışmam' diyebilir mi? Anayasa ne söylerse söylesin, cumhurbaşkanının fiili olarak  siyasi sorumluluğu doğmuştur. Yeni anayasa ile sistemin yolunu açma zamanıdır. Başkanlık sistemini bu ülkeye getireceğiz.

-İnanıyorum ki bu Meclis savaş şartlarında bile bugünkünden daha güzel anayasasını yapan bu Meclis tarihi sorumluluğu en iyi şekilde yapacaktır. Diyelim ki olmadı, adres yine millettir. Her zaman siyasetin çözüm üretemediği yerde çare millettir, sandıktır. Milletin 'Biz sizi seçtik niye zırt pırt geliyorsunuz' da dememesi lazım. Mecbur kalmadıkça milletin önüne sorun götürmemek lazım.

-İzmirliler beni başkan seçmediler.. Niye? Uzak görüşlüler onun için!

-Muhalefet şunu bilmeli, istediğini söyleyen istemediğini de işitir. Buna katlanacaklar.