Binali’den garip ‘yangın’ açıklaması: Teknik

Binali’den garip ‘yangın’ açıklaması: Teknik

AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, İzmir’de günlerce süren orman yangını ile ilgili “Yangın niye çıktı, teknik bir mesele” diyerek, sabotaj ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

AKP İzmir Milletvekili ve TBMM eski Başkanı Binali Yıldırım, İzmir’de çıkan ve 53 saat sonra söndürülebilen orman yangını ile ilgili açıklamalar yaptı. Twitter hesabından paylaşım yapan Yıldırım, yangının çıkış sebebinin ‘Teknik bir mesele olduğunu belirterek, sabotaj ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. Yıldırım ayrıca Türkiye’nin orman varlığını artıran az sayıda ülkelerden biri olduğunu iddia etti.

AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Yangın niye çıktı, teknik bir mesele. Bütün yönleriyle idari, adli tahkikatlara devam ediliyor. İlk bulgulara göre bir sabotaj ihtimali düşük ama yine de göz ardı edilmiyor.”

“Ülkemiz, 788 milyon hektar araziye sahip. Bunun 22 milyon 621 bin hektarı ormanla kaplı. Yüzde 25'in üzerinde zaman zaman yangınlarla tahrip olsa da orman varlığımız yenileniyor. Bütün bu yangınlara rağmen, dünyada orman varlığını artıran az sayıda ülke arasında Türkiye de var.”

“Orman yangınlarına karşı önemli olan tedbirli olmak ve oluşacak hasarları büyümeden bertaraf etmektir. Amacımız ve hazırlığımız bu yönde olmalıdır.”