Çatak Belediye Başkanı Evin Keve görevine iade edildi

Çatak Belediye Başkanı Evin Keve görevine iade edildi

Van'ın Çatak İlçesi Demokratik Bölgeler Partili Belediye Eş Başkanı Evin Keve, tahliye olduktan sonra bugün yeniden görevine iade edildi.

Van'ın Çatak İlçesi DBP'li Belediye Eş Başkanı Evin Keve, "öz yönetim" ile ilgili yaptığı açıklama nedeniyle tutuklanınca, İçişleri Bakanlığı'nca görevden uzaklaştırıldı. Keve, tahliye olduktan sonra bugün yeniden görevine iade edildi.
Van'ın Çatak İlçesi DBP'li Belediye Eş Başkanı Evin Keve, "öz yönetim" ile ilgili yaptığı bir açıklama sonrası 3 Ocak 2016'da gözaltına alınıp çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Tutuklandıktan sonra İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Keve, 29 Mart 2016'da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Keve, bugün İçişleri Bakanlığı tarafından Van Valiliği'ne gönderilen göreve iade yazısının kendisine tebliğ edilmesiyle, yeniden başkanlığa geri döndü.
Görevine iade edilmesinin ardından açıklama yapan Eşbaşkan Keve, "Valilik tarafından görevime dönebileceğim kararı bana tebliğ edildi. Haksız yere birçok belediye eş başkanı gibi öz yönetim ilan etme olasılığı sebebinden ötürü görevden alınıp tutuklandım. Daha sonra serbest bırakıldım. Bugün tekrar görevime döndüm. Özgür müyüm? Hayır. Mutlu muyum? Hayır. Çünkü suçsuz yere bir çok seçilmiş arkadaşımız hala cezaevinde. Onlar da serbest bırakılıp görevleri başına gelmelidir" dedi.