Çavuşoğlu‬: ‪SüleymanŞah‬ Türbesi'ni eski yerine taşımayı planlıyoruz

Çavuşoğlu‬: ‪SüleymanŞah‬ Türbesi'ni eski yerine taşımayı planlıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Süleyman Şah Türbesi'nin eski yerine taşınacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’nin Eşme Köyü’nden geçen yıl gece yarısı operasyonu ile Türkiye sınırına getirilen Süleyman Şah Türbesi'nin, eski yerine taşınacağını açıkladı. Çavuşoğlu, bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasından sonra türbenin eski yerine götürüleceğini söyledi.

TBMM’de HDP’nin Bakan Mevlüt Çavuşoğlu hakkında verdiği gensoru önergesinin görüşmeleri sırasında Süleyman Şah tartışması yaşandı. Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre, MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy, "türbenin taşınması sırasında PKK destek verdi" dedi. Ersoy, "Süleyman Şah Türbesi’nin oradan kaldırılması sırasında PKK’yla, PYD’yle ve onların siyasal uzantılarıyla İstanbul’da iş tutuldu mu, tutulmadı mı? Bunu nasıl yaptınız? Buna niye müsaade ettiniz?" diye sordu.

ÇAVUŞOĞLU: 'KARŞIMIZA ÇIKANI VURURUZ' DEDİK

Çavuşoğlu ise bu iddiaya şöyle cevap verdi:

"Doğru değil, biz burada DAİŞ ve bölgedeki çatışmalardan dolayı bir tehdit oluşunca türbeyi geçici olarak taşımak istedik, kararımızı verdik ve o kararı verdikten sonra da oradaki unsurların hepsine şunu söyledik: ‘Sakın ha karşımıza çıkmayın, karşımıza çıkanı vururuz’ dedik ve operasyonu da yaptık. Dolayısıyla, PYD, YPG’yle iş birliği kesinlikle söz konusu değildir."

Tartışma sırasında CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Çavuşoğlu’na “Sayın Bakan, tekrar geri mi gidecek?” diye karşılık verdi. Bunun üzerine Çavuşoğlu, "Tabii ki, güvenlik sağlandıktan sonra, istikrar sağlandıktan sonra o türbeyi yeniden orijinal yerine taşımayı düşünüyoruz, planlıyoruz" dedi.

Türbe, geçen yıl 1 askerin hayatını kaybettiği Şah Fırat operasyonuyla taşınmıştı. IŞİD, bir video yayınlayarak, 3 gün içinde türbenin taşınmaması halinde yerle bir edeceği tehdidinde bulunmuştu. Türkiye de, 22 Şubat 2015’te gece yarısı düzenlediği bir operasyonla türbeyi Şanlıurfa sınırına yakın bölgeye getirmişti.