Çavuşoğlu'ndan ABD'ye F-35 çıkışı!

Çavuşoğlu'ndan ABD'ye F-35 çıkışı!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Türkiye'ye F-35 satışı anlaşmasıyla ilgili olarak ülkenin 'Canım sıkıldı, uygulamam' diyemeyeceklerini ifade etti. Çavuşoğlu, 'Şu ana kadar yönetimden 'Vermiyoruz' baskısı yok. İhtiyacım varsa, acil ihtiyacımı bir yerden karşılarım' diye konuştu.

Almanya’da Solingen katliamının 25. Anma törenlerine katılan Bakan Çavuşoğlu, Ankara’ya dönüşte beraberindeki gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen ve Türkiye'ye F-35 savaş uçağı satışının askıya alınmasını da içeren tasarıyla ilgili olarak "Canım sıkıldı, uygulamam diyecekleri bir anlaşma değil" yorumunu yaptı. Uçakların verilmemesi durumunda ihtiyacın başka yerden karşılanacağını ifade eden Çavuşoğlu, İncirlik Üssü'nün kapatılmasının ise ilişkilerin kopma noktasına gelmesiyle konuşulabileceğini kaydetti. Çavuşoğlu, dün ABD'nin "Türkiye ile henüz anlaşma sağlanamadı" dediği Menbiç'in durumu hakkında da "YPG'nin çekilmesini denetleyeceğiz, bölgenin güvenliğini biz sağlayacağız" dedi.

'MENBİÇ İÇİN UYGULAMASA SAFHASI AYLAR FİLAN DEĞİL'

Hürriyet'ten Serkan Demirtaş'ın haberine göre, Washington’da yapılacak görüşmelerin ardından YPG’nin Menbiç’ten çekilmesine ilişkin yol haritasını ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile birlikte kamuoyuna açıklayacaklarını söyleyen Çavuşoğlu'nun ifadeleri şöyle:

“Bu yol haritasında somut adımlar var ve bunlar somut bir takvime bağlı. Somut adım: YPG buradan çıkarılacak. YPG'nin yerine yönetimde ve güvenlik kuvvetlerinde kimler yer alacak bunu da Türkiye ve ABD birlikte kararlaştıracaklar. ‘Yarısını sen, yarısını ben belirleyeyim’ diyebilirler. Hazırlık toplantısı ve uygulama safhası var. Uygulama safhası da öyle aylar filan değil."

'O KÜRTLERİN DÖNMESİ LAZIM'

YPG’nin Menbiç’ten çekilmesine Türkiye’nin nezaret edeceğini ve bu süreci yerinde denetleyeceğini ifade eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti: 

Türkiye ve ABD bayrakları

“YPG çekildikten sonra güvenliği ile ilgili tedbirleri biz alacağız; boşluk oluşmasın ve başka terör örgütleri girmesin diye. Burada kriter, buranın demografik yapısı. Yüzde 90'dan fazla Arapların yaşadığı bir bölge. Kürtler yüzde 2 ise yönetimde de yüzde 2'den fazla olmaz. Menbiç modelini başarıyla uyguladıktan sonra Suriye'nin kuzeyinin istikrara kavuşturulması için de bu adımların atılması. Menbiç modeli daha sonrası için de bir model olacak. Başka şehirlere de gideceğiz, örneğin Rakka. Aynı şekilde Kobani. Nüfusu ağırlıklı Kürt ise yönetimin de Kürtler'den oluşması doğal. PKK, Kürtleri de sürgüne gönderdi. O Kürtlerin geri dönmesi lazım.”
Çavuşoğlu, Menbiç için atılacak bu adımın Türkiye-ABD arasındaki gerginliği bir nebze de olsun azaltacağını ve bundan sonra atılacak bazı başka adımların da temelini oluşturacağı görüşünü dile getirdi.

ÇAVUŞOĞLU'NUN İZLENİMİ: ABD, KANDİL VE PKK BAĞLANTILARI MENBİÇ'TEN ÇIKARMAK İSTİYOR

Çavuşoğlu, bir soru üzerine, ABD’nin bundan sonraki süreçte YPG ile olası işbirliğini ne kadar ve nasıl sürdüreceğine ilişkin bir fikir ifade etmeyeceğini söyledi. "Ön mutabakata göre YPG Münbiç'ten çekilecek 4 Haziran'da takvim belirlenecek" diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Benim edindiğim izlenim, Kandil ve PKK bağlantılı olanları buradan çıkarmak istiyor. YPG ile Kandil arasında bağı koparmak istiyor. YPG ayrılacak nereye gidecek. Çöllere mi gidecek? Ne kadarına silah bıraktırıp normal hayata döndürecekler, bunların detayı önemli. İstihbarat, asker bunların detayını görüşüyorlar. Daha önce bir heyet geldi bizimkilerle görüştüler. Genelkurmay başkanlarımız bir araya geldiler. Uygulama safhasını gözetecekler."

'BÜYÜKELÇİMİZ GERİ DÖNECEK'

Çavuşoğlu, ABD’nin İsrail’deki büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımasının ardından Türkiye’nin istişarelerde bulunmak üzere çağırdığı ABD Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın da 4 Haziran görüşmesi öncesi görevinin başına döneceğini açıkladı. Büyükelçi Kılıç’ın bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini aktaran Çavuşoğlu, “Benim ziyaretimde büyükelçinin orada olması önemli. Bir an önce gidip de 4 Haziran görüşmesine dönük hazırlıkları yapması önemli” dedi. 
'
'F-35 TESLİMİNDE ŞAHSEN ENDİŞEM YOK'

Çavuşoğlu, son dönemde ABD Kongresi’nde Papaz David Craig Brunson’un tutukluğunun devam etmesi ve Rusya’dan alınmakta olan S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslim edilmesini engelleme girişimlerine ilişkin soruları da yanıtladı. 

Bu uçakların teslimi konusunda “Benim şahsen bir endişem yok” diyen Çavuşoğlu, “Çünkü bu, paraları ödenmiş, kapsamlı bir anlaşma. İçinde parça üretimi de var. Bugüne kadar taksitlerimizi ödemişiz. Bu anlaşma, S-400 veya başka bir konuya bağlı değil. ‘Benim canım sıkıldı, oynamıyorum’ diyeceği bir anlaşma da değil. Hukuki yükümlülükleri de var” bilgisini verdi. 

'İHTİYACIM VARSA BAŞKA YERDEN KARŞILARIM'

Bakan Çavuşoğlu, şu ana kadar ABD hükümetinden “vermiyoruz” gibi bir baskının gelmediğini belirterek, şunları kaydetti: 

“Biz NATO üyesiyiz, önemli bir üyesiyiz. Tüm bu alımlarımızı da müttefiklerimizden yapmak isteriz. Müttefiklerimiz de keyfi engeller çıkarmamalı. Savsaklamamalı. İhtiyacım varsa bir yerden karşılayamazsam mutlaka acil ihtiyacımı bir yerden karşılarım. Ama ben bir engel, problem çıkacağını düşünmüyorum. Kongrenin aldığı bazı yaptırım kararlarında, büyük bir bölümünde yönetime bir yetki payı bırakıyor. Sadece Rusya'ya yaptırım konusundan yetki hakkı bırakmadı. Ama büyük çoğunluğunda son kararı yönetim veriyor.”