CHP: Bu Türkiye'yi böldürmeme metnidir

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, CHP'nin PM bildirisi için "Kaygımız ülkeyi bölmek istemeleridir. Çağrımız ülkeyi böldürmeme çağrısıdır" dedi.

09 Kasım 2016 Çarşamba 22:44
CHP: Bu Türkiye'yi böldürmeme metnidir

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, CHP MYK'sının ardından açıklama yaptı.


CHP Sözcüsü Saray ve AKP'nin hedefi olan CHP PM bildirisini bir kez daha kamuoyuyla paylaştı.

Saray'ın ve AKP'nin suç duyurusunda bulunduğu PM bildirisi için "Bu metin kaygı duyan gence, o gencin annesine, iş dünyasına, bütün TC vatandaşarına çağrıdır" dedi.

HDP'li seçilmişlerin tutuklanması konusunda ise ."Verilen ifadeden bağımsız olduğu aişkar olan tutuklamalara karşı olmak demokrasinin gereğidir" dedi.

"Yenikapı ruhu" tartışmaları için "Bu ruh çağırma işlemleri sona ermeli. Biz demokrasi istiyoruz" dedi.

loading...


Böke'nin konuşmasının satırbaşları şöyle:


CHP 6 Kasım 2016 tarihli PM bildirgesinin tekrar kamuoyuyla paylaşıyoruz.


Türkiye iyi yönetilmemektedir. Ülkemizi 14 yıldır yöneten AKP iktidarı, devlet yönetiminin her kademesine yerleştirdiği FETÖ elemanlarıyla Türkiye’yi bilinçli ve planlı bir şekilde darbe ortamına sürüklemiştir. Halkımız, Gazi Meclis’imiz ve darbeye karşı duran medyanın aldığı ortak tavır sonucunda darbe girişimi başarısız kılınmıştır. Parlamenter rejimimiz Türkiye’nin demokrasi güçleri tarafından başarıyla korunmuştur. Ancak AKP iktidarı 15 Temmuz’da yaşananlardan hiçbir ders almamıştır. Toplumsal uzlaşıyı dışlamış, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkeleri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerine dönük saldırılarını arttırarak sürdürmüştür. Yargı siyasetin güdümü altına alınmıştır. Gelinen noktada Türkiye, FETÖ ile mücadele bahanesiyle ortaya konan karanlık ve otoriter Saray darbesini yaşamaktadır. Mevcut siyasi durum halkımızın özgürlüğüne ve ülkemizin bekasına yönelik büyük bir tehdit oluşturmaktadır.


Bu kapsamda,


1- FETÖ üyesi olmak suçlamasıyla yargılanan bir savcı tarafından başlatılan Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik hukuksuz ve akıl dışı dava bir an önce sona ermelidir. Bu dava, hükümetin yönlendirmesi ve desteğiyle açılan siyasi bir davadır. Siyasi iktidar yalnızca gazetecilik faaliyetleri nedeniyle Cumhuriyet’le yaşıt ve basınımızın simgesi olan Cumhuriyet Gazetesi’nden adeta öç almaktadır. Basına yönelik her türlü baskıya son verilmelidir. Düşünce, ifade ve haber alma özgürlüğünün kullanılmasını engelleyen tüm baskılar ortadan kaldırılmalıdır. Tutuklu gazetecilerin tamamı serbest bırakılmalıdır.


2- Darbe girişiminde yer alan, destek veren askeri, siyasi ve bürokratik tüm unsurlar en kısa sürede ortaya çıkartılmalı ve hukuk çerçevesinde yargılanmalıdır. Öte yandan, OHAL kapsamında tutuklanan, görevden uzaklaştırılan ve ihraç edilen tüm yurttaşlarımıza adil yargılanma hakkı tanınmalıdır. İnsan haklarına aykırı muamelede bulunan ve buna meşruiyet katan tüm sorumlular yargı önünde hesap vermelidir.


3- AKP, TBMM zemininde ve seçimle gelen temsilciler ile yürütülmesi gereken çözüm sürecini, TBMM’yi hiçe sayarak doğrudan PKK ile pazarlığa girerek yürütmüştür. Ülkemizin karşı karşıya getirildiği terör ve şiddet ortamı, parlamentoyu yok sayan bu yöntemin ne kadar yanlış olduğunu kanıtlamıştır. Aynı hatayı tekrarlayan AKP, bugün de Meclis’teki milletvekillerini tutuklatarak teröre hizmet etmektedir. Hukuki süreçler tamamlanıp hüküm kesinleşmeden milletvekillerinin tutuklanması anayasaya ve Anayasa Mahkemesi’nin içtihatlarına aykırıdır. Bu hukuk dışı uygulamaya son verilmelidir.


4- Otoriter rejim; yurttaşların ifade, toplantı, örgütlenme ve girişim özgürlüklerini kısıtlamakta, tüm toplum kesimlerini yoğun bir baskı altına almaktadır. Okullara, üniversitelere, emekçilere, kadınlara, sivil toplum kuruluşlarına, iş dünyasına ve yurttaşlarımızın can güvenliğine yönelik tehditler, saldırılar, baskılar derhal son bulmalıdır.


FETÖ, PKK ve IŞİD terör örgütlerine yardım ve yataklık eden Saray ve AKP yöneticileri, demokrasimize ve ülkemizin bekasına yönelik en büyük tehdittir. Bu tehdit yurttaşlarımıza demokratik direnme hakkını da vermektedir. Demokrasimize, birliğimize, huzur ve barış ortamına karşı yapılan bu tehdidi önlemek için yapılması gerekenler bellidir. Vatanını seven, demokrasiye inanan, temel ve hak ve özgürlükleri savunan her yurttaşımız Cumhuriyetimize yönelen bu büyük tehdidi bertaraf etmek için bir araya gelmelidir. CHP bu yaşamsal özgürlük, demokrasi, birlik ve bağımsızlık hareketinin öncülüğünü yapmaya hazırdır. Hiçbir yurttaşımızın kuşkusu olmasın ki CHP bu mücadelenin bütün gereklerini yerine getirecektir.


Diktatörlük kurma çabaları, çok geçmeden özgürlük, hukuk ve demokrasi sevdalısı halkımızın iradesi tarafından yenilgiye uğratılacaktır. Türkiye’yi uçuruma sürükleyenler mutlaka yargıya hesap verecektir.


Ne darbe, ne dikta, yaşasın tam demokrasi…
Güven ve umut, karanlık ve korkuyu yenecektir.
Türkiye Cumhuriyeti, daima ileriye gidecektir.
Türkiye’yi böldürmeyeceğiz, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacağız.
Vatansever halkımıza saygıyla duyurulur...

 

SORU&CEVAP


CHP'nin PM bildirisine yönelik suç duyuruları


CHP'nin çağrısında şu çağrı var: "Türkiye'yi kimseye böldürmeyeceğiz." Suç duyurusu metni Türkiye'yi böldürmeme metnidir. Bu metin kaygı duyan gence, o gencin annesine, iş dünyasına, bütün TC vatandaşlarına çağrıdır. Kaygımız ülkeyi bölmek istemeleridir. Çağrımız ülkeyi böldürmeme çağrısıdır.


Vekillerin tutuklanması


Türkiye'de hiç kimse Cumhurbaşkanı, seçilmişler, vatandaşlar hukukun üstünde değildir. Hukuk ifade verme talebinde bulunuyorsa ifade verilmelidir. Verilen ifadeden bağımsız olduğu aişkar olan tutuklamalara karşı olmak demokrasinin gereğidir.


Başbakan'ın CHP'ye Anayasa çağrısı


İletilmiş bir görüşme talebi yok. CHP'nin hukuki düzenlemelerle ilgili görüşünde değişiklik olmamıştır. 2 yıl önce ne söylediysek bugün de aynı şeyi söylüyoruz. Türkiye'yi demokratik kılacak her türlü yasal düzenlemede biz de varız. Anayasa değişiklikleri Türkiye Cumhuriyeti'nin birliğini bölecek şantaj aracı olarak kullanılacaksa böyle bir oyunun parçası olmayız.


ABD seçimleri


Başta yeni başkan Trump'a hayırlı olsun. Dünya için önemli olan bu pozisyonunu dünyaya barışı getirmeyi hedeflesin. Derdi bütün dünyanın refahı olsun.


10 Kasım anması


CHP yarın Atatürk'ü Anıtkabir'de anacak. Başka yerde anmaya gerek yok.


'Yenikapı ruhu' tartışması


Bu ruh çağırma işlemleri sona ermeli. Biz demokrasi istiyoruz. Arayış bir ruh ise bu ruhu yıkmış olan AKP'nin asıl demokrasiyi yıkmış olduğunu söyleyebilirim.

Son Güncelleme: 09.11.2016 22:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.