CHP'li Toprak: OHAL güvenlik soruşturması mağdur ediyor!

CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, “On binlerce doktor, mühendis, akademisyen, üniversite mezunu genç, OHAL ve güvenlik soruşturması gerekçesiyle göreve başlatılmıyor, Türkiye’nin geleceği, umutları yok ediliyor” dedi.

29 Mart 2018 Perşembe 16:59
CHP'li Toprak: OHAL güvenlik soruşturması mağdur ediyor!

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, Olağanüstü Hal (OHAL) rejimi çerçevesinde getirilen güvenlik soruşturmasının adeta istikbal katliamına dönüştüğünü belirterek şunları söyledi;

“1,5 yılı aşan OHAL rejimiyle getirilen güvenlik soruşturması uygulaması, üniversite mezunu gençlerimiz için zulüm ve istikbal katliamına dönüşmüş durumda. 2017 yılında tıp fakültelerinden mezun olan 1100 doktor gencimiz, güvenlik soruşturmaları nedeniyle iki yıllık mecburi hizmet atamaları yapılmadığı gibi, bu yüzden mesleklerini ömür boyu yapamayacak konuma getirildi. Altı yıllık tıp eğitimini başarıyla tamamlayan bu gençlerin, ömür boyu meslekten men edilmeleri anlamına gelen güvenlik soruşturması uygulaması, diğer branşlarda, mühendis, iktisatçı, ekonomist, işletmeci, hukukçu, bilgisayarcı, elektronikçi vb. alanlardan mezun gençlerimizin geleceğini de karartmaktadır. Söz konusu uygulama, meslek lisesi, düz lise mezunu gençlerimiz için, memuriyete, kamu görevine alınmamaları dışında, soruşturmayı geçememeleri nedeniyle, özel sektörde iş bulma imkânlarının da bitirilip, ömür boyu açlığa mahkûm edilmeleri anlamına gelmektedir. Bir yandan hükümet kamu kurumlarının binlerce eleman alacağını duyurarak umut vermekte, diğer yanda ise geçmişte KHK ile ihraç edilen, terör bağlantısı iddiasıyla soruşturma açılan, kan bağı, akrabalık, yakınlık, tanışıklık vb. hiç ilgileri olmayan nedenlerle, güvenlik soruşturması gerekçe gösterilerek gençlerin umutları tüketilmektedir.

12 Eylül 1980 darbecileri, güvenlik soruşturmalarında kasti, yanlı ihbarlarla, mağduriyetlere yol açan uygulamalar sonucunda milyonlarca kişiyi fişleyip istikballerini karartmıştı. Şimdi OHAL rejimiyle, iktidar yandaşı olmayanlar güvenlik soruşturmalarıyla fişlenip dosyalanmaktadır. Türkiye’nin en büyük gücü olabilecek eğitimli insan sermayesi yok edilmektedir. Üniversite mezunu milyonlarca gencin TÜİK’in işsizlik istatistiklerindeki yansıması, bunun somut göstergesidir. Yıllardır aynı işi yapan taşeron işçilere kadro için bile sınav ve güvenlik soruşturması şartı getirilmesi, ayrımcı, dışlayıcı siyasetin eseridir.

OHAL ve Güvenlik Soruşturması uygulamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan da dahil, AKP iktidarının bakanları, milletvekilleri, bürokratları, valileri, kaymakamları, müsteşarları ve bu soruşturmaları yapanların yanıt vermesi gereken en önemli soru şudur; Oslo’da, Kandil’de, İmralı’da PKK ile çözüm süreci müzakerelerine oturanlar, Habur’da seyyar mahkemeler kurup, Kandil’den inenleri aklayanlar, Dolmabahçe Mutabakatı’nı imzalayanlar, PYD Eş Başkanı Salih Müslim ve Asya Abdullah’ı ağırlayanlar, FETÖ ile yıllarca iş tutup ‘beraber yürüdük biz bu yollarda ya da ne istediniz de vermedik’ diyenler, Bank Asya’nın açılış kurdelesini Gülen ile birlikte kesenler, bugün işe girmek, Vekil, Bakan, Cumhurbaşkanı olmak isteselerdi, bu güvenlik soruşturmasını geçebilirler miydi?”

Son Güncelleme: 29.03.2018 17:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SİBEL 2018-03-29 20:13:19

“Ceb­ren ve hi­le ile aziz va­ta­nın bü­tün ka­le­le­ri zapt edil­miş, bü­tün ter­sa­ne­le­ri­ne gi­ril­miş, bü­tün or­du­la­rı da­ğı­tıl­mış ve mem­le­ke­tin her kö­şe­si bil­fi­il iş­gal edil­miş ola­bi­lir. (Bu­ra­ya dik­kat edi­niz:) Bü­tün bu şart­lar­dan da­ha elim ve da­ha va­him ol­mak üze­re mem­le­ke­tin da­hi­lin­de ik­ti­da­ra sa­hip olan­lar gaf­let, da­la­let ve hat­ta hı­ya­net (ha­in­lik) için­de bu­lu­na­bi­lir­ler. Hat­ta bu ik­ti­dar sa­hip­le­ri şah­si men­fa­at­le­ri­ni, müs­tev­li­le­rin si­ya­si emel­le­riy­le tev­hit ede­bi­lir­ler. Mil­let fak­ru za­ru­ret için­de ha­rap ve bi­tap düş­müş ola­bi­lir.
Ey Türk is­tik­ba­li­nin ev­la­dı, iş­te bu ah­val ve şart­lar için­de da­hi va­zi­fen Türk is­tik­lal ve cum­hu­ri­ye­ti­ni kur­tar­mak­tır.
Muh­taç ol­du­ğun kud­ret da­mar­la­rın­da­ki asil kan­da mev­cut­tur.”

Avatar
Vatandaş 2018-03-29 17:06:43

Madem dediklerine göre fetoştan temizlendik kurtulduk neden OHAL devam ediyor Seçimlerede OHAL ile geçireceğiz çünkü yapacakları için gerekli İYİ günlere

Misafir Avatar
emekli ve çalışan assubaylar haklarını bekliyor 2018-03-30 09:12:31 @Vatandaş

emekli ve çalışan assubaylar haklarını bekliyor birkaç saniye sonra
emekli assubayların temsil tazminatlarını neden vermiyorsunuz akp hükümeti yeri gelince övünüyorsunuz.özel kuvvetler,ömer halis demir diye hani bu vatan evlatlarının emekli olduklarında alması gereken temsil tazminatları nerede çıkıp bordo bereliler diye övünüyorsun başbakan akğnin başkanı bunu neden görmezden geliyorsun. çok güçlü ve yerleşmiş kadrolu tahsilli dernegimiz var hemen hemen vatanın her toprağında mevcut bize artık temsil tazminatı versende oyumuz atatürk ve onun silah arkadaşlarına bütün şehit assubayların kemiklerini sızlattınız hükümet temsilcileri yazıklar olsun size.seçimlerde görüşeceğiz. öyle orduyu generaller yürütmüyor sadece oyunuzu nerden aldığınızı unutmayın general oyu kaç assubay oyu kaç Gizle

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
chp kimden yana? 2018-03-30 08:47:01 @Vatandaş

Bunlar pkk lıların pyd ypg lilerin teröristlerin öldürülmesine katliam diyorlar. bunla ohal teröristlei kurtarmak için kaldırtmakistiyor.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
sıra ile saldırı 2018-03-30 08:31:01 @Vatandaş

Siz bırakın uzman çavuşu güvende değil falan numaralarını. sizin genel müdürünüz kılıçdaroğlu ABD YE DÜNYAYA SESLENMİŞTİ, "eyy dünya duyun grün biz baskı altındayız , güvende değiliz bize yardım edin" diyerek işgal güçlerinie ülkemizi işgale çağırdı. sizi numaracı aanlar sizi. şimdi uzman çavuşlar askerlerimiz güvende değilmiş. siz açık ça deseniz bizim terörist aşklarımız pkk mız güvende değil diye.sizi terör sevicileri siziiiii.---bir kendini bilmezde kalkmış terörle mücadele için çıkan OHAL ın kaldırılmasını istiyor. . kardeşleri pkk lar zor durumdada ondan.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
sıra ile sladırı 2018-03-30 08:30:02 @Vatandaş

chp den biri askerimiz üzerinden saldırıyor develete, biri ohal, biri ekonomi, biri ağaç bir yeşil, biri bilmem ne durmadan sağlı sollu saldırı halindeler. yaralı aslan gibi. bunların yarası falan yok. bunların acısı isyanı DOSTLARI pkk pyd ypg li teröristlerin yok edilmesidir.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Tarzan 2018-03-29 17:31:00

OHAL ile alınan tüm kararlar ve Cumhurbaşkanının attığı tüm imzalar geçersizdir. 1- Diploma anahtardır. 2- Cumhurbaşkanı Mazbatasında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı yerine yalnız "Türkiye Cumhurbaşkanı" yazılıdır.
Kaynak: Ergün Poyraz

Avatar
Tarzan 2018-03-29 17:32:10

"Diploma sahtedir" olacaktı.