CHP'de skandal ve komedi iç içe

CHP'de skandal ve komedi iç içe

CHP Afyon İl Başkanlığı tarafından sucuk, otel gibi giderlerin naylon faturalarla şişirildiğinin belgelerle tespitinden sonra yaşanan skandal, komediye dönüştü.

CHP Afyon İl Başkanlığı’nda yaşanan sahte fatura skandalı, CHP’nin Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’ün açıklamalarıyla komediye dönüştü.

Afyon İl Başkanlığı’nı yönetecek kayyum heyetini bizzat kendisinin titizlikle seçtiğini söyleyen Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, usulsüz harcamalarda ilgili işlemin başka bir “arkadaşı” tarafından yapılması gerektiğini söyledi. Tekin Bingöl’ün bu ifadeleriyle, Afyon Skandalı, CHP Genel Merkez yöneticilerinin  birbirlerini “gammazlaması” ve sorumluluğu üstünden atmasına dönüştü.

CHP’nin ikinci adamı Tekin Bingöl’ün suçladığı ismin, dönemin Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç olduğu öne sürüldü. Haluk Koç’un isim vermeden suçlandığı olay, turktime.com haber sitesinin sahibi Talat Atilla’nın ortaya çıkardığı Afyonkarahisar’daki sahte fatura belgelerinin yayınlanmasından sonra yaşandı. CHP’nin Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, “O kayyumun atamasını ben yaptım ama sonrasında ne olduğunu bilmiyorum.O konu başka bir arkadaşımızın değerlendirmesinde. Soruşturma, kayyumun yetkisinde değil aslında“ dedi. CHP’nin 2 numarası ve örgütün patronu konumundaki Tekin Bingöl’ün,  konu ile ilgili yaptığı açıklama ve sorulara verdiği cevaplar şöyle:

Suçlamalarda bulunan Kayyum’u bizzat atamış

Afyonkarahisar’da  CHP yönetiminin görevlendirdiği kayyum, geçmiş yönetimle ilgili sahte fatura tespitinde bulundu ve bunları tutanak altına aldı. Konu ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

Tekin Bingöl: O konu tabi benimle ilgili değil.

Siz atadınız ama kayyum heyetini? Üstelik titizlikle seçerek, güvenerek.

Tekin Bingöl: Evet, ben atadım ve tek tek titizlikle seçtim. Her hangi bir polemik olmasın diye son derece özenle yaptık.

Evet, işte o sizin özenle seçtiğiniz kayyum Afyonkarahisar CHP teşkilatında sahte fatura tespitinde bulundu. Bunları da belgeleriyle birlikte tutanakla genel merkeze iletti. 1 seneyi aşkın bir zamandır hangi işlem yapıldı?

Tekin Bingöl: O konu tabi başka arkadaşımızın uhdesinde ama Kayyum’un yetkileri de bellidir. Aslında soruşturma yapma yetkisi yoktur Kayyum’un. Görevi, seçimi düzenli şekilde gerçekleştirmektir

Peki, tespit edilen sahte faturalar ne olacak Tekin Bey?

Tekin Bingöl: Talat bey anlatıyorum işte. Kayyum’un yetkisi bellidir.

Yani, yetkisini mi aştı?


Tekin Bingöl: O başka bir konu Talat Bey. Ben diyorum ki, Kayyum’un yetkisi kongreye teşkilatı hazırlamaktır.

Peki, diyelim ki yetkisi yok. Kayyum’un tespit ettiği o sahte faturaların hesabı sorulmayacak mı?


Tekin Bingöl: Anlatıyorum ama.

Başka arkadaşın görevi

Anlatıyorsunuz da anlamaya çalışıyorum. Velev ki, yetkisi yok, tamam. İyi de belgeleriyle tespit edilmiş sahte faturaların hesabı 1 yıldır niye sorulmadı? Sorulmayacak mı?

Tekin Bingöl: Talat Bey size takip ettiğim konuyu söyledim. O başka bir ilgili arkadaşın görevi olabilir. Ben atamayı yaptım ve aslında Kayyum da değil onlar.

Nasıl yani? Ne, peki?

Tekin Bingöl: Yani, Kayyum sayılmazlar ama öyle tanımlanıyor diyelim.

Peki, diyelim ki sıfır yetkileri var. İyi de bir önceki yönetim geçmişte ne yapmış, ne yapmamış. Bunları görerek teslim almaları gerekmez mi teşkilatı. Onlarda bu tespitleri yaparak tutanak altına almışlar ve sahte faturaları 7 Kayyum birden imzalamış.

Tekin Bingöl: Ama dinlemiyorsunuz ki beni. Ben, atamayı yaptım. Takip ettiğim konu budur. Daha sonraki aşamalar benim alanıma girmiyor.

Kimin alanına giriyor?

Tekin Bingöl: O değerlendirmeler başka bir şey.

Kadayıfa 15, benzine 62, otele 45 bin!

KAYYUM Heyeti Başkanı Nimet Kaynar önderliğindeki kurulun, CHP Genel Sekreterliğine yazdığı resmi şikâyetinde, eski yönetimle ilgili sahte fatura ve usulsüzlük iddialarında insanı şaşkına çeviren harcama kalemleri var. Kayyum Heyeti, eski Afyonkarahisar CHP İl Başkanlığı’nın yalnızca kadayıf ve sucuk için 15 bin 40 lira, benzine 62 bin, otel masrafına da 45 bin liralık sahte fatura kestiğini tespit etmiş. CHP’li Kayyum ayrıca, dönemin il kadın kolu başkanına 9 bin lira elden nakit verildiğini, CHP’nin eski il başkanlığının; ekmekten pastaya, bükmeden katmere, sigaradan kıymaya, makarnadan meşrubata kadar birçok harcama kalemi oluşturduğunu belgeledi. Afyonkarahisar CHP İl Başkanlığı’nın sahte fatura ile alım yaptığı iddia edilen harcamalardan bazıları şunlar;

Çakmak Otel: 12.500 lira, Oruçoğlu otel: 32.500 lira, OtogülBallıpınar-Tutar petrol: 62.400 lira, Boncuk taşımacılık: 10.200 lira, Araba tamiri: 9.000 lira, SMS Paketi: 3.000 lira, Kadın Kolları: 9.200 lira, Gençlik Kolları: 2.500 lira, Çiçekçi 2 firma: 7.400 lira, Reklamcı: 4.900 lira, Güvenlik Koruması: 900 lira, Kardelen Pide: 1400 lira, Kadayıf-Merve Sucuk: 15.040 lira.