CHP'den Davutoğlu çağrısı: Sözleri araştırılmalı

CHP'den Davutoğlu çağrısı: Sözleri araştırılmalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Ahmet Davutoğlu'nun 'Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz' sözlerinin araştırılmasını istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, eski Başbabakan Davutoğlu’nun, 7 Haziran sonrası yaşanan terör saldırıları hakkında söylediklerinin araştırılmasını istedi.

Konu hakkında Mecliste araştırma komisyonu kurulmasını isteyen Ağbaba, 'Davutoğlu’nun görevde bulunduğu bu süre zarfında yaşanan olaylar ile ilgili yaptığı 'Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz' sözlerinin araştırılmasını isteyerek; Davutoğlu’nun sözlerinin öznesi , AKP içindeki kimi  yetkili makamlardır.

Ve apaçık, 7 Haziran sonrası yaşanan terör olaylarında paylarının sorumluluklarının olduğunu, bunlar açıklanırsa insan içine çıkamayacaklarını kastetmektedir.

Yüzlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği, yüzlercesinin yaralandığı, sakat kaldığı bu olaylarda, sorumluluğu ya da ihmali olanların cezası tabii ki insan içine çıkamamakla sınırlı kalmamalıdır. Kaldı ki Davutoğlu’nun sözleri,  ihmalden çok daha fazlasını akla getirmekte, kimi yetkililerin  terör olaylarında bizzat sorumluluğu olma ihtimalini de düşündürmektedir.

Derin AKP’de çözülme başladığını görüyoruz. 7 Haziran-1 Kasım dönemi AKP’nin en karanlık dönemidir. Bu nedenle bahsedilen süreçte yaşanan tüm olayların hem güvenlik hem de siyasi boyutlarıyla aydınlatılması gerekmektedir.

Bu konuda acilen Davutoğlu’nun da bildiklerini açıklamasını bekliyoruz. Bu Ülkeye Başbakanlık etmiş bir insanın, hala 82 milyon insana karşı sorumluluğu var, bunu unutmamasını gereğini yapmasını bekliyoruz' dedi.