CHP'li belediyelerin önündeki bürokratik engel ne?

CHP'li belediyelerin önündeki bürokratik engel ne?

CHP’li belediye başkanları ile gerçekleştirilen çalıştayın sonuç raporuna göre, başarılı belediyeceliğin önünde siyasi ve bürokratik engeller var. Rapora göre seçmen, iktidarın çözemediği sorunların çözümünü de belediyelerden bekliyor

CHP’li Belediye Başkanları Çalıştayı’nın sonuç raporunda; belediye başkanlarının en büyük sorun olarak maddi kaynak ve insan kaynağı yetersizliğini gördüğüne; başarılı bir belediyeciliğin önünde en fazla siyasi ve bürokratik engellerin olduğuna dikkat çekiliyor. Raporda, CHP’li başkanların “yalnız bırakılma kaygısı” duyduğu; hem örgütün ve hem de genel merkezin desteğini bekledikleri belirtiliyor.
CHP’nin 25-27 Temmuz 2019 tarihleri arasında Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde gerçekleştirilen CHP Belediye Başkanları Çalıştayı’na ilişkin sonuç raporu belli oldu. Yerel yönetimlerden sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun yaklaşık 30 sayfalık sonuç raporunu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na sundu. Raporda öne çıkan bölümler şöyle:

Birinci sorun kaynak: Raporda, belediye başkanlarının en büyük sorun olarak; “maddi kaynak” ve “insan kaynağı” yetersizliğini gördüğü belirtildi. Başkanların bu sorunun çözümü konusunda ise CHP Genel Merkezi’nden destek talep ettiği kaydedildi. Raporda, “Yurttaşlar seçim sonrası oluşan değişim atmosferinin de etkisiyle, ekonomik kriz ve işsizlik gibi makro sorunların çözümünü de belediyelerden bekliyor. Belediyeler, yükselen yurttaş beklentisini yönetmekte zorluk çekiyor, yetki sınırlarını anlatmakta yetersiz kalıyor. Bu talepleri nasıl yönetecekleri konusunda desteğe ihtiyaç duyuyor” görüşü ifade edildi.

Yerelde yetkiler artmalı: Büyükşehir-ilçe, il-ilçe ve ilçe-belde belediyeleri arasında “yetki gerilimi” olduğu ifade edilen raporda, “Büyükşehirler yetki sınırlarını yeterli görmüyor, özellikle nitelikli personel atamalarında yetki sınırlarının genişletilmesini talep ediyor. Kısıtlı yetkilerin yanı sıra, mevzuattaki açıklar ve hukuki düzenlemeler nedeniyle bir işin birden fazla aktörün yetki alanına girmesi gibi çakışma durumları da başkanları verimsiz kılıyor” denildi.
Başkanlar yalnız kalmak istemiyor: Raporda, belediye başkanlarının bir “yalnız bırakılma” kaygısı duyduğu belirtilerek “Hem neler yapacaklarını, işlerle nasıl baş edeceklerini düşünüyor ve desteğe ihtiyaç duyuyorlar, hem de örgütün ve genel merkezin onların yanında olduğunu hissetmeye ihtiyaç duyuyorlar. Genel merkezin kendilerini izlemesini ve desteklemesini bekliyorlar” ifadelerine yer verildi. Raporda, “belediye başkanlarının çoğunun, siyasi ve bürokratik engellere rağmen, mazeretlere sığınmadan projelerini hayata geçirecek motivasyona sahip olduğunun görüldüğü” belirtildi.

En büyük engel siyasi: Raporda, belediye başkanlarının başarılı bir belediyeciliğin önünde bulunan engellerle ilgili olarak da bazı ortak görüşleri sıralandı. Buna göre başkanlar başarılı belediyeciğin önünde siyasi, hukuki ve bürokratik engellerin olduğu, finansal kaynakları çeşitlendirme ve erişmede güçlük yaşadıklarını dile getiriyor. Ekonomik zorluk bütün belediyelerin önündeki en büyük engel olarak öne çıkarken, başkanlar iktidar partisinin belediyesi olmamanın kamu kurumu ilişkilerinde zorluklar yarattığını da dile getirdi.

İstihdam beklentisi: Rapora göre başkanlar Türkiye’nin genel olarak içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle seçmenin belediyelerden çok yüksek beklentisi olduğuna dikkat çekerek, iktidar partisinin çözemediği sorunların çözümünün belediyelerden beklenildiğine işaret etti. Seçmenin çözüm bekleyen sorunların başında işsizlik geldiğini ve belediyelerin istihdam kapısı olarak görüldüğü ifade edildi. 
 

'BELEDİYELER HALKLA İÇ İÇE OLMALI'
Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, çalıştayda belediye başkanlarına yöneltilen “Bir CHP belediyesi nasıl olmalı” sorusuna gelen ortak yanıtlar; “katılımcı”, “güvenilir”, “şeffaf”, “adil”, “halkla iç içe”, “yenilikçi”, “demokrat”, “hesap verebilen” diye sıralanırken, başkanlar “Bir CHP belediyesi nasıl olmamalı” sorusunu ise; “partizan”, “halktan kopuk”, “yalancı”, “kibirli”, “ayrımcı”, “rantçı” olarak sıralandı. Başkanlara “Bir CHP’li belediye başkanı nasıl olmalı” sorusu da yöneltilirken, bu soruya ilk sırada verilen yanıt başkanın “doğru ekip kurması” gerektiği oldu. Başkanın yöre halkını iyi tanıması, bilimden yararlanması, tatlı dilli ve güler yüzlü olması gerektiği ifade edildi. Başkanlara yöneltilen “Bir CHP’li belediye başkanı nasıl olmamalı” sorusuna da “kişisel menfaat sağlamamalı”, “yalan söylememeli”, “yakınlarına menfaat sağlamamalı” ve “ekibi partizan olmamalı” yanıtları öne çıktı.