CHP'li Kaboğlu'ndan kritik Anayasa Mahkemesi uyarısı

CHP'li Kaboğlu'ndan kritik Anayasa Mahkemesi uyarısı

CHP İstanbul Milletvekili Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu, “12 Eylül darbecilerinin bile yapmadığı şekilde Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) varlığını ve işlevini sorgulamak, Türkiye Cumhuriyeti’ni tamamen hukuk dışına çıkarma iradesi ile özdeşleşmektedir ve bu bakımdan son derece tehlikelidir” dedi. Kaynak: CHP'li Kaboğlu'ndan kritik Anayasa Mahkemesi uyarısı

CHP İstanbul Milletvekili Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu dün yaptığı yazılı açıklamada, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin AYM üzerinden yaptığı eleştirileri değerlendirdi.

Kaboğlu şunları söyledi: “12 Eylül darbecilerinin bile yapmadığı şekilde AYM’nin varlığını ve işlevini sorgulamak, Türkiye Cumhuriyeti’ni tamamen hukuk dışına çıkarma iradesi ile özdeşleşmektedir ve bu bakımdan son derece tehlikelidir. Hatırlatalım ki, AYM’nin güncel anayasal statüsü, Fas ve Tunus Anayasa Mahkemelerinin gerisindedir” ifadelerini kullandı. Kaboğlu, AYM’nin, “artan iş yükü nedeniyle çok gecikmeli kararlar verdiğini ve bunlar arasında özgürlükler lehine olanların sayısının çok sınırlı kaldığını” söyleyerek, buna rağmen, son yıllarda AYM’nin özellikle yürütme çevrelerinin hedefi haline geldiğini savundu.