CHP'li Özkoç'tan Bakan Dönmez'e "tasarruf" çıkışı: Sarayda altın musluklarla iş gören insanlar...

CHP'li Özkoç'tan Bakan Dönmez'e "tasarruf" çıkışı: Sarayda altın musluklarla iş gören insanlar...

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ‘in “tasarruf” tavsiyesine yanıt verdi. Özkoç, “Sarayda altın musluklarla iş gören insanlar, öğünlerinizi azaltın diye bize sesleniyorlar” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez doğalgaz, elektrik ve akaryakıta gelen zamlar sonrası vatandaşa  ‘tasarruf' tavsiyesinde bulundu. Vatandaşa evlerini daha az ısıtmaları gerektiğini dile getiren Dönmez, “Evlerimizde özellikle 1 derecelik sıcaklık değişikliği, yani 23 yerine 22 derecede evinizi ısıtmanın aylık faturanıza etkisi yüzde 7 olur. Yazın da eğer klimayla soğutuyorsanız, 18 derecede soğutacağınıza 19 derecede soğutmuş olsanız yüzde 7 faturanıza katkı var. Bunu 7'den 70'e herkesin yapması gereken, adeta bir vatandaşlık görevi olduğunu düşünüyoruz. Hem bu kaynaklarda dışa bağımlıyız hem de gereksiz yere bu enerjiyi üretebilmek için kaynak tüketiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.  

Bakan Dönmez’in “tasarruf” tavsiyesine mecliste gündeme getiren CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, “Sarayda altın musluklarla iş gören insanlar, öğünlerinizi azaltın diye bize sesleniyorlar. Neden evimizi az ısıtıp pozisyonlarımızı küçültelim. Siz daha çok para kazanın diye mi? Beşli çete daha çok zenginleşsin diye mi ? Biz giderek yoksullaşırken, siz daha da palazlanın diye mi? İtibardan tasarruf etmeyin diye, Türkiye’yi itibarsız hale getirdiniz. Sizin itibarınız, milletin itibarsızlığına dönüştü” dedi.