CHP'nin 10'uncu Yıl Marşı eylemine inceleme

CHP'nin 10'uncu Yıl Marşı eylemine inceleme

BOLU'da, 10'uncu Yıl Marşı'nın okullarda çalınmaması talimatı veren İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz ile Vali Aydın Baruş'ı protesto amacıyla, 30 CHP milletvekilinin katıldığı basın açıklamasıyla ilgili olarak inceleme başlatıldı.

CHP İl Teşkilatı ve bazı eğitim sendikaları, geçen pazartesi günü 10'uncu Yıl Marşı'nın sözlü talimatla okullarda çalınmasını yasaklayan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz'i, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde protesto etti. Grubun müdürlük kapısına siyah çelenk bırakmasına izin vermeyen polis gazla müdahale etti. Gazdan etkilenen CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan ile çok sayıda kişi hastanelerde tedavi gördü. Polisin gazlı müdahalesinden sonra geçen salı günü kente gelen 30 CHP milletvekili, önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. Daha sonra aralarında CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin de bulunduğu milletvekilleri, yaklaşık 400 kişilik grup ile valilik önüne yürüyerek burada da Vali Aydın Baruş'u protesto etti.

İl Emniyet Müdürlüğü, Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin Vali Aydın Baruş'u, "Ben ona 'Vali olamazsın' demiyorum. Vali olursun da adam olamazsın. Recep Tayyip Erdoğan'ın valisi olabilirsin, önemli olan milletin, devletin valisi olmaktır" sözleriyle eleştirdiği valilik merdivenlerinde yaptığı basın açıklamasıyla ilgili tutanak tutup savcılığa gönderdi. İzinsiz yapıldığı gerekçesiyle savcılık tarafından incelemeye alınan söz konusu gösteri hakkında suç unsuruna rastlanması durumunda soruşturma açılacağı belirtildi.

Emniyet Müdürlüğü'nün, izinsiz yapılan tüm gösterilerde aynı yolu izleyerek savcılığa tutanakla bildirimde bulunduğu kaydedildi.