Cumhurbaşkanı Erdoğan: Onlara dersi siz vereceksiniz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Onlara dersi siz vereceksiniz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esenler’de kentsel dönüşüm konutlarının teslim töreninde konuşuyor. Erdoğan, "Türkiye genelinde 20 yılda 6,5 milyon yapıyı dönüştürmeyi hedefliyoruz, yola çıktığımızda bu projeyi sadece rant projesi olarak itham edenler gelsinler bu bölgeye baksınlar. Onların öyle bir derdi yok ki. Onlar sadece itham etsinler. Ah geziciler ah. Onların dersini siz vereceksiniz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle;
Deprem öldürmez, ihmal öldürür. Bu anlayışla felaketlere karşı gereken tedbirleri hayata geçirme kararı aldık. Yasal altyapıyı oluşturup hazırlıklara başladık. Bundan 4 yıl önce yine burada kentsel dönüşüm kapsamında ilk yıkımları başlattığımızda bir söz vermiştik. İstanbul'u da Türkiye’yi de bu kanburdan kurtaracağız demiştik. Amacımızın bir binayı yıkıp yerine başka bir bina yapmak değil, can ve mal güvenliğini sağlayan büyük dönüşüm sağlamaktı.
Kimseyi mağdur etmeden 40 bin metre karelik inşaat alanına sahip İstanbul’un en güzel yerini gerçekleştirdik. Yüzde 70’i yeşil alan okul, cami gibi ortak kullanım alanlarından oluşan bir alan zaten var.
Afet riski taşıyan alanların dönüştürülmesi konusunda hedefimiz çok büyük. Türkiye genelinde 20 yılda 6,5 milyon yapıyı dönüştürmeyi hedefliyoruz, yola çıktığımızda bu projeyi sadece rant projesi olarak itham edenler gelsinler bu bölgeye baksınlar. Onların öyle bir derdi yok ki. Onlar sadece itham etsinler. Ah geziciler ah. Onların dersi siz vereceksiniz.
'O SENİN GEÇMİŞİNDE VAR'
Çıkmış kanımızı dökerler diyorlar, o senin geçmişinde var. Rahmetli Menderes ve arkadaşlarını ipe gönderenler sizsiniz. Bizim demokrasi mücadelemizde asla böyle bir şey olamaz bu konuşulamaz.
Dün Yenikapı’da ben milletimizi gördüm. Evvelsi gün Diyarbakır’da gördüm. Bir evvelsi gün Kırşehir’de de gördüm. Hamd olsun milletim yerinde durmuyor. Milletim yerli bir mücadele ile durmak yok yola devam diyor.
Sizler yanımızda durduğunuz sürece inşaa etmeye, kentsel dönüşümü yeniden yaparak Türkiye’yi hedeflerimiz doğrultusunda geliştirmeye devam edeceğiz. 
Havalimanın yüzde 25’i bitti. Dünyanın bir numaralı havalimanı oluyor. Yılda 150 bin yolcu kapasiteli havalimanı. İlk etabını 2018’de açıyoruz.
Kanal İstanbul’un da adımlarını atıyoruz. Karadeniz’i Marmara’ya bağlıyoruz. Yeni bir adım daha geliyor. Çanakkale Köprüsü'nde hazırlıkları yapılıyor.  Biz yaparız onlar yıkar, aradaki fark bu.
'PARİS'TEN, BRÜKSEL'DEN ENDİŞELİYİM'
Kentsel döşüm kapsamında 49 ilimizde ilk adımları attık, 21 ilimizde rezerv alanları yaptık. 312 bölümü içeren 93 bin riskli yapının tespiti yapıldı. 2 katrilyon lira kaynak kullanıldı. Terör örgütü yıkarken devlet olarak varlığımızı göstererek ilçelerimizi yeniden ayağa kaldıracağız. Geçmişte şartların zorlamasıyla dikey yapılaşma yoğun bir şekilde yaşandı. Dikey yapılaşma birazda zorunlu olarak söz konusu oldu. Yeni yeni alanlar üretmek suretiyle yatay yapılanmaya geçmeyi diğer ilçelerimizde halledelim.
Özellikle toplu konut uygulamalarında zemin + 4, zemin + 5 bilemedin zemin + 6 gibi yapılaşmayı temin ediyoruz. Şehirlerimizin tarihi özelliklerine sahip çıkmalıyız. Türkiye ve İstanbul önceliklerimizi yeniden belirlemeye imkan sağlayacak seviyeye ulaştı.
Bundan 3 yıl önce Gezi parkındaki düzenlemeler bahane edilerek eylemler başlatılmıştı. Arabalar dükkanlar, yakıldı, yollar, kaldırımlar tahrip edildi. Gezi Parkı'nın altını üstüne getirdiler. Gezi olayları sırasında arkadaşlarımızın da ısrarıyla eylemcilerin sözcüleriyle bir araya geldik. Bana söyledikleri başka şeydi ama dışarıya çıktıklarında bir talep listesi açıkladılar. Bunların dikili ağacı yok, dikili ağacı. 
Dünyada orman ve yeşil alan varlığını en çok artıran ülke hangisi diye sorarlarsa Türkiye. Gezi olayları Türkiye’nin gelişmesinden, büyümesinden rahatsızlık duyulan senaryoların aşamalarından biridir. Bugün Paris yanıyor, Brüksel yanıyor. 3 yıl önce İstanbul’u mesken tutup kesintisiz canlı yayın yapan medya kuruluşları bu olaya kör, sağır, dilsiz kalmışlardır. Paris’te yaşanan olaylardan dolayı bende endişeliyim. Kaygılıyım. Göstericilere Fransız polisinin şiddetini kınıyorum. Paris'ten endişeliyim, Brüksel’den endişeliyim.