Cumhurbaşkanlığı'ndan 'Perinçek' savunması

Cumhurbaşkanlığı'ndan 'Perinçek' savunması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Almanya'nın aldığı "soykırım" kararına karşı kaleme aldığı yazısında Perinçek davasını örnek gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Alman Federal Meclisi'nin, 2 Haziran'da aldığı "soykırım" kararının hukuksuz olduğunu söyledi.
Kalın, Alman gazetesi Frankfurter Allgemeine Zeitung ile El Cezire'ye konuya ilişkin bir makale yazdı.
PERİNÇEK SAVUNMASI
Alman parlamentosunun aldığı kararla, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını ayaklar altına aldığını belirten Kalın, “Zira Mahkeme, 2015 yılında sonuçlanan Perinçek-İsviçre davasının gerekçeli kararında soykırım iddialarının ‘tartışma açık’ ve ‘tartışma konusu’ olduğunu ifade ederek mahkemenin ‘1915 olaylarının uluslararası hukuka göre soykırım olarak tanımlama yetkisinin olmadığını’ vurgulamıştır. AİHM’nin pozisyonunu açıkça ortaya koyduğu bir ortamda Berlin’in 1915 olaylarını soykırım olarak gösterme çabası, ancak siyasi körlükle açıklanabilir” dedi.
'BERLİN KENDİ GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE ATTI'
Kalın, “Türkler ve Ermeniler arasında barış ortamı oluşturmak bahanesiyle tarihi siyasallaştıran Almanya Federal Meclisi, 11 yıldır devam eden bu süreci çıkarlarına uymadığı için göz ardı ederken, Ermenistan’ı uzlaşmaya yanaşmadığı için ödüllendirmiş oldu. Türkiye ve Almanya için kritik önemde olan Kafkaslar bölgesinde mevcut sorunların çözümüne yanaşmayan Ermeni liderlerle saf tutan Berlin, böylece kendi güvenliğini ve bölgenin geleceğini tehlikeye attı” ifadelerini kullandı.