Davutoğlu ilk kez konuştu, siyasete girmedi: İsyan ettim

Davutoğlu ilk kez konuştu, siyasete girmedi: İsyan ettim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Saray'da yaptığı görüşmenin ardından başbakanlık görevini bırakmak zorunda kalan Ahmet Davutoğlu, bu kararının ardından ilk kez röportaj verdi.

Habertürk gazetesinden Kübra Par'a konuşan Davutoğlu, siyasi konulara girmeyeceğini belirterek, "Siyasi soru­lara cevap vermek için daha çok vakit var. Başbakanlığı bıraktım ancak siyaseti bırakmadım" diye konuştu. "İrademi kullanmanın mutluluğunu hissediyorum" diyen Davutoğlu, başbakanlık görevini bırakmasının ardından günlerinin kabullerle geçtiğini, ailesine daha fazla vakit ayırmaya başladığını anlattı.

Başbakanlık görevi boyunca, "Hemen hemen her konuşmamda, bizim dönem de dahil olmak üzere İstanbul’un tarihi dokusunun tarumar edilmesine isyan ettim" diyen Davutoğlu, "New York’a ilk gittiğimde bende bir idrak boşluğu oluştu. New York modern insanın kibir ile hiçlik arasında yaşadığı zıtlığı yansıtıyordu.  Gökdelenin tepesinden aşağıdakilere bakarken kibir hissedersiniz ama aşağıdan gökdelene baktığınızda hiçlik hissedersiniz. Bu dikotomi insanı sarsar" ifadelerini kullandı.