Dokunulmazlık Komisyonu karıştı! Vekiller yumruklarla birbirine girdi

Dokunulmazlık Komisyonu karıştı! Vekiller yumruklarla birbirine girdi

Dokunulmazlık Komisyonu Toplantısı sabah gergin başladı ve hatta vekiller arasında arbede çıktı. Komisyonun öğleden sonraki oturumunda ise kavga çıktı.

Meclis’te sabah yapılan toplantı sırasında HDP’li vekillerin salonun dar olduğunu söyleyerek değiştirme talep etmeleri ve basın mensuplarının dışarıya çıkarılmasını istemeleri sonrası tartışma çıkmış ve vekiller arasında arbede yaşanmıştı. Dokunulmazlık Komisyonu’nun öğleden sonraki toplantısında ise, gergin başlayan toplantı yumruklu kavgaya dönüştü.
Saat 17.00’de başlayan komisyon toplantısı yumruklarla açıldı. Başkan Şentop, söz vermeden AKP ve HDP’li vekiler arasında oturma yeri yüzünden ‘nezaket’ atışması çıktı. Birbirlerine ‘Kimsin, senden mi nezaket öğreneceğim, haddini bil’ diye bağıran vekiller bir süre sonra yatıştı.
ADAM MISIN?
Vekillerin tansiyonu düşünce Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken sözlü tartışmaya girdi. Baluken’in “Adam mısın?” sözleri bakan ve AKP’lileri kızdırdı. Önce ”Tatlı su balıkları, terbiyesiz, indir elini, otur yerine lan, car car….” Şeklinde karşılıklı atışmalar oldu.
YUMRUKLAR İNDİ
AKP Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, bakan Bozdağ’ın yanına giderek HDP’lilerden korumak istedi. Bunun üzerine HDP’liler Yavuz’a yöneldi. Arka arkaya vekiller birbirlerine yumruk atmaya başladı. Bayan vekiller çığlık atarken, bazıları ezilme tehlikesi geçirdi. HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy’un AKP’lilere vurduğu görüldü. Kavgada AKP’li İhsan Yavuz, Yusuf Başer ve Mehmet Demir ile HDP’liler Ahmet Yıldırım, Garo Paylan darbe aldı.
DARP RAPORU
Kavga 3 dakika sürdü. Oturuma devam edemeyen Başkan Mustafa Şentop, siyasi parti temsilcileriyle değerlendirme yapmak üzere 18.00’e kadar ara verdi. Dayak yiyen vekiller rapor almak için hastaneye gitti.
KUDUZ İNSANLAR GİBİ
HDP Diyarbakır Milletvekili Osman Baydemir, komisyonun çalışma imkanı olmadığını, sebebinin de gece Genel Kurul’da kadın vekillerin dövülmesinden kaynaklandığını söyledi. Baydemir, “Adeta kuduz olmuş insanlar kadınlara saldırdı” dedi.
DOKUNULMAZLIK GÖRÜŞMESİ ERTELENDİ
Dokunulmazlık teklifi görüşmelerinin Pazartesi gününe ertelenmesine karar verildi.
Anayasa Komisyonu'nda çıkan olaylardan sonra dokunulmazlık teklifi görüşmelerinin Pazartesi gününe ertelenmesine karar verildi.
TBMM'de dokunulmazlık görüşmeleri tartışmalarla başlamıştı. Yer kavgasının yaşandığı salona polis girmiş, gazeteciler dışarı çıkarılmıştı. HDP ve AKP'li vekiller arasında da yumruklaşma yaşanmıştı.