Dokunulmazlık oylamalarında AKP ve MHP'den en az 6 fire

Dokunulmazlık oylamalarında AKP ve MHP'den en az 6 fire

Dokunulmazlık görüşmelerinin 1. tur oylamasına partilerin toplamda verdiği fire sayısı da belli oldu.

138 milletvekili hakkındaki fezlekelerin doğrudan yargıya aktarılmasını içeren Anayasa değişikliğinin birinci tur oylaması dün gece gerçekleştirildi. Teklifin maddelerine geçilmesinde yapılan ilk gizli oylamaya 536 vekil katıldı. Sandıktan; 348 kabul, 155 ret, 25 boş ve 8 çekimser çıktı. CHP ve HDP’nin tamamen ret oyu verdiği hesap edilirse AKP-MHP bloğunda düşük bir fire yaşandığı anlaşılıyor. AKP’li 314 ve MHP’li 40 vekilin toplamı 354 ediyor. Bu durumda AKP ve MHP’den en az 6 fire çıktı.

REFERANDUM SINIRI GEÇİLDİ

Meclis’teki ilk oylamada referendum sınırı olan 330'un üzerine çıkıldı. HDP'den 7, CHP'den 4, AKP'den de TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ile birlikte şehit cenazesi için şehir dışında bulunan Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan oylamaya katılmadı. AKP ve MHP'nin oylamaya katılan 354 milletvekilinin tamamının kabul oyu verdiği varsayılırsa ‘kabul' bloku en az 6 fire verdi.CHP ve HDP'nin oylamaya katılan 181 milletvekilinin tümünün ret oyu verdiği varsayıldığında ise hayır blokundan 26 milletvekilinin kabul, boş ve çekimser oy kullandığı ortaya çıkıyor.

AKP'DE ZARF ALARMI

Oylama sonucunda ilk anda hayal kırıklığı yaşayan AKP yöneticileri, kısa bir toplantı yaparak durum değerlendirmesi yaptı. Toplantıda, hangi partiden ne kadar kabul ve ret oyu kullanmış olabileceği üzerine tahminler yürütülürken, AKP'den de ne kadar fire olabileceği hesabı yapıldı. Oy sayımı sırasında kutularda 3 beyaz pul (kabul oyu) bulunduğunu belirten parti yöneticileri, “Bu oylar büyük bir ihtimalle bizim milletvekillerimizin, zarfların ağzını kapatmadıkları için pullar düşmüş olabilir. 8 çekimser oyun 3'ü partili milletvekillerimiz tarafından kullanılmış olabilir” görüşünü dile getirdi. AKP yönetimi, oylamadan sonra milletvekillerine diğer oylamalar için ‘zarfları kapatarak kutuya atın” uyarısında bulundu.

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Teklifin ilk oylamasında 348 kabul oyu çıktı. Cuma günü yapılacak ikinci tur oylamada 367’nin altında kalırsa dokunulmazlıklar için referanduma gidilecek.

LİDERLER TAM KADRO

Anayasa değişikliği görüşmelerine liderler tam kadro katıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli ve HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş oylamaya katıldı.