'Ekonomik kriz damat beyin tahmininden daha derin'

'Ekonomik kriz damat beyin tahmininden daha derin'

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Edirne İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı, gündeme dair önemli açıklamalar yaptı.

Akşener, gezdiği illerde nelerle karşılaştığının sorulması üzerine, “Elektrik faturalarında son bir senede 2 ile çarpılmış bir durum var. Geçen seme 5 kişinin çalıştığı yerde bu sene 2 kişi kalmış. Özellikle burada çok fazla dükkan kapanmış. Damat beyin tahmininden çok daha derin bir ekonomik kriz var. Gerçek kriz var.”

ÜRETİM VE ESNAF ODAKLI EKONOMİK MODEL UYGULANMALI

Tarımla ilgili aldığınız geri dönüşler ne oldu? Sorusuna Akşener, “Hayvancılık yapan için yem pahalı, mazot pahalı, baytar pahalı süt ucuz. Tarım yapan için yine mazot pahalı, gübre pahalı, elektrik pahalı dolayısıyla ürettiğimizin fiyatları satın almaya yönelik elde kalıyor anaparadan yüzde 30-40 zarar eden çiftçiler söylediler. Çok ciddi bir üretim odaklı, esnaf odaklı bir ekonomik model ortaya konulması lazım” yanıtı verdi

GEZİ TOPLUMSAL BİR İTİRAZDI

Akşener, Gezi davaları ile ilgili olarak görüşünün sorulması üzerine şöyle konuştu:

“Gezi bir toplumsal itirazdı doğrusu ve eğrisiyle yaşandı ve bitti. Hukuk kavramının özelliği rızadır, razılık kavramıdır. Sanıklar, tutukluların isimlerinden bağımsız vicdan demektir, birine başka birine başka bir hukuk uygulanırsa, bu insanları üstü üste koyarsanız o insanların bu ülkeye, hakimine, savcısına güveni kalmaz. İki konu beka meselesidir biri genç insanların ülkesine olan güveninin ortadan kalkması, bir diğeri de hukuka olan inancın güvencin ortadan kalkmasıdır. Bu tür zig zağlı davranışları doğru bulmuyoruz. Hukuk tektir, adalet tektir suçlu olan cezasını alır suçsuz olan berat eder.”