Erdoğan ‘Değerlendirme yolu açık’ dedi. AKP'de kimler geri dönecek?

Erdoğan ‘Değerlendirme yolu açık’ dedi. AKP'de kimler geri dönecek?

AKP’nin dünkü istişare toplantısına Bülent Arınç, Hüseyin Çelik gibi isimlerin katılması, ‘Geri mi dönüyorlar?’ sorusuna yol açtı. İşte ayrıntılar…

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, AKP'nin dün başlayan 26. İstişare ve Değerlendirme toplantısında “İhanet etmediği sürece görevden çekilenlerin de yeniden değerlendirme yolu açıktır.” sözleri, başta Bülent Arınç olmak üzere bazı isimler için 'Geri mi dönüyorlar?' sorusunun sorulmasına yol açtı.

Söz konusu gelişmeleri köşesine taşıyan Posta gazetesi yazarı Candaş Tolga Işık, "Ak Parti'de kimler geri dönecek?" başlığıyla yazdığı yazıda, şunları kaydetti:

“Sandıkla gelen elbette sandıkla gider. Ama o sandığa kadar olan süreci de kimse göz ardı edemez. İhanet etmediği sürece görevden çekilenlerin de yeniden değerlendirme yolu açıktır.”

Bu sözler dün AK Parti 26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı açılışında konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ait...

AK Parti’nin istişare toplantısına Bülent Arınç, Hüseyin Çelik gibi isimler de katılınca herkes acaba “Geri mi dönüyorlar?” sorusunu soruyor.

AK Parti bir yandan “metal yorgunluğu” olan isimlerle helalleşirken diğer yandan geçmiş dönemlerde önemli hizmetlere imza atıp çekilen kamuoyu nezdinde pozitif algısı olan isimleri yeniden göreve getirmeye mi hazırlanıyor?

Bu soruları dün Afyon’daki birkaç üst düzey partiliye sordum. Ve neredeyse hepsinden aynı cümleyi duydum: “Cumhurbaşkanımız söyledi zaten, bu davaya ihanet etmemiş, vakti geldiğinde oturduğu koltuğu devretmesini bilen herkese bu kapı açık.”

İhanetten kastedilen malum: Öncelikle 17/25 Aralık ve bilhassa 15 Temmuz sonrası FETÖ’yle mücadele konusunda kararlılık göstermeyen, FETÖ’yle bağlarını koparmamakta ısrar eden ve hatta el altından FETÖ’ye destek olanlar...

Ardından partinin 15 yıllık iktidar yolculuğunda geçtiği kritik virajlarda lidere ve partinin çizgisine bağlı kalmak yerine “kulvar” değiştirenler...

Hangi isimler geri dönecek, kimler dönmeyecek tartışması için henüz erken. Ancak görünen o ki gerek belediyelerde gerekse 2019 seçimleri sonrası Erdoğan’ın kafasında oluşturduğu kabinede ve parti yönetiminde çok sürpriz kıdemli bazı AK Partilileri yeniden göreceğiz."