Erdoğan dokunulmazlık kanununu onayladı

Erdoğan dokunulmazlık kanununu onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Mayıs’a kadar hazırlanan dosyalar açısından milletvekili dokunulmazlığını askıya alan Anayasa değişikliğini onaylayarak, 148 milletvekiline yargı yolunu açtı.

Erdoğan, Meclis’te 20 Mayıs 2016’da 376 oyla kabul edilen ve 24 Mayıs’ta onayına sunulan ‘Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa’yı onayladı ve yayımlanmak üzere Resmi Gazete’ye gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yasa ile ilgili halkoylaması yetkisini kullanmadı.

KARARNAME Mİ BEKLENDİ?


Erdoğan’ın, 15 günlük inceleme süresi bugün dolacak olan yasayla ilgili onay kararı, dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki şehit yakınları ve gazilere verdiği iftar yemeğinden hemen sonra açıklandı. Bazı muhalefet yöneticileri, inceleme süresini neredeyse sonuna kadar kullanan Erdoğan’ın hakim-savcı atamalarıyla ilgili son kararnameyi beklediğini iddia ettiler.

ŞİMDİ NE OLACAK?


Bu anayasa değişikliğine göre Meclis Anayasa Komisyonu ile Adalet Bakanlığı’nda bulunan 796 fezlekeye bağlı binlerce dosya doğrudan savcılıklara gönderilecek. Böylece 148 milletvekili hakkında önceden başlanan soruşturma işlemine devam edilecek. 20 Mayıs itibariyle haklarında fezleke düzenlenen 148 milletvekili, Anayasa’daki “yasama dokunulmazlığı” ayrıcalığından yararlanamayacak. Bu milletvekilleri savcılıklarca ifadeye çağrılabilecek, gözaltına alınabilecek, mahkemelerce haklarında tutuklama kararları verilebilecek. Anayasa Mahkemesi, Anayasa’nın diğer hükümlerine aykırılık gerekçesiyle CHP ve HDP milletvekillerince yapılan bireysel başvuruları reddetmişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de haklarındaki suçlamalarla ilgili yargılanacaklar.

796 fezlekeden 300’e yakınını HDP milletvekilleri hakkındaki “terör” suçlamaları oluşturuyor. Anayasa teklifi öncesinde iktidarın tepkisine hedef olan isimlerden HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, “silahlı terör örgütüne üye olmak ve yönetmek, silahlı terör örgütüne silah sağlamak, örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” konularında suçlanıyor.

HEDEFTEKİ DOSYALAR


Ankara’da 17 Şubat’taki saldırıyı gerçekleştiren teröristin taziyesine giden HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk’ün dosyalarında “terör örgütü propagandası yapmak”, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik”, “suçu ve suçluyu övme” suçlamaları yer alıyor. Demirtaş hakkındaki 87 fezlekede, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “örgüt adına bilerek ve isteyerek suç işlemek”, “Türkiye Cumhuriyetini alenen aşağılamak”, “devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılamak” gibi suçlamalar öne çıkıyor. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin dosyalarının büyük bölümü ise “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasından oluşuyor.(Hürriyet)