Erdoğan'dan Türkeş vurgusu

Erdoğan'dan Türkeş vurgusu

Ankara'da AKP ile MHP arasında önümüzdeki dönemde koalisyon ihtimalinin konuşulduğu dönemde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan da sürpriz bir çıkış geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yaptığı konuşmada, geçmişteki liderleri sayarken, ilk kez Alparslan Türkeş’in de adını andı.  Erdoğan, Atatürk’ten “devlet kuran kumandan ve lider” olarak bahsederken, Türkiye Cumhuriyeti’nin Osmanlı, Selçuklu ve diğer Türk devletlerinin devamı olduğunu söyledi.  Erdoğan, daha önce pek çok konuşmasında yaptığı gibi, Türkiye siyasetinde öne çıkan siyasetçilerden, eski Başbakanlar Adnan Menderes, Necmettin Erbakan ve Turgut Özal’ı da tek tek saydı. Ancak Erdoğan, ilk kez bu isimlere bir de ekleme yaptı; Türkiye’de hiç Başbakanlık yapmamış olmasına rağmen, MHP’nin kurucu lideri Alparslan Türkeş’i de konuşmasında andı.
Erdoğan’ın Türkeş’in ismini de konuşmalarına dahil etmesi, MHP tabanına “jest” olarak yorumlandı. Ankara’daki AKP-MHP yakınlaşması ve olası koalisyon söylentilerini de güçlendirdi. Salı günü dokunulmazlıkların Meclis'te oylanması sırasında MHP Genel Başkanı Bahçeli ile Tuğrul Türkeş'in yakın sohbeti en çok konuşulan konulardan biri olmuştu.

“AKP’YE FİİLİ DESTEK”


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli geçtiğimiz hafta yapılan partisinin grup toplantında “Hükümete verdiğimiz fiili destek, hukuki bir boyut alabilecek” demiş ve Ankara kulislerini hareketlendirmişti.