Erdoğan'ın mesajı var, kendisi yok

Erdoğan'ın mesajı var, kendisi yok

Bir süredir gündemde görünmeyen Erdoğan, Lozan Antlaşması dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Türkiye tarihinde büyük önem taşıyan Lozan Antlaşması'nın 96. yıldönümünde Erdoğan yine İsmet İnönü'yü anmadı.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlık mücadelesinin kazanılmasında önemli bir zafer olan Lozan Barış Antlaşması'nın 96’ncı yıl dönümü.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin tapu senedi olan Lozan Antlaşması'nın 96'ncı yıldönümü. 24 Temmuz 1923'te imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile, Kurtuluş Savaşı resmen sonra erdi ve Türkiye Sevr Antlaşması'nda kendisinden alınan topraklarını ve haklarını Lozan ile güvence altına aldı. 

Sevr’in tarafı olan İtilaf Devletleri 28 Ekim 1922’de TBMM Hükümeti’ni Lozan’da toplanacak olan barış konferansına davet ettiler. Lozan’da barış şartlarının görüşülmesi için Mustafa Kemal Atatürk İsmet Paşa’yı görevlendirmişti.

İNÖNÜ'SÜZ LOZAN KUTLAMASI
AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Lozan Lozan Barış Antlaşması'nın imzalanmasının 96.yaşında, anlaşmayı bizzat imzalayan İsmet İnönü'yü anmadan bir mesaj yayımladı. 

Erdoğan'ın Lozan mesajı şöyle: 

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş senedi olan Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 96’ncı yıl dönümüne ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu yıl aynı zamanda istiklal mücadelemizin başlangıcının 100’üncü yıl dönümüdür. Dünyanın en güçlü ordularına karşı verdiğimiz Milli Mücadele, ülkemizin bağımsızlık belgesi olan Lozan Antlaşmasıyla taçlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti, bir asır önce olduğu gibi bugün de bağımsızlığına, bekasına, vatandaşlarının huzur ve güvenliğine yönelik her türlü tehdidi bertaraf edecek güce ve kararlılığa sahiptir.

Son dönemde Doğu Akdeniz’de ve Suriye’nin kuzeyinde attığımız adımlar, Milletimizin ve Kıbrıs Türklerinin hak, hukuk ve menfaatlerini koruma hususundaki hassasiyetimizi açıkça ortaya koymuştur. Örtülü veya açık hiçbir yaptırım tehdidi Türkiye’yi haklı davasından vazgeçiremeyecektir.

Bu düşüncelerle Lozan Barış Antlaşması’nın 96’ıncı yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’i ve aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, gazilerimizi saygı ve minnetle yâd ediyorum.