Eski AKP'li bakan, yeni partiler için tarih verdi

Eski AKP'li bakan, yeni partiler için tarih verdi

AKP'de siyaset yapan eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Yeni yılda yeni partiler görebiliriz" dedi.

Eski AKP'li bakan Ali Babacan'ın kuracağı yeni parti AKP'yi böler mi? Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı söylenen partinin şansı olabilir mi? Türkiye'nin ekonomik ve toplumsal sorunlarının çözümü için nasıl bir siyasi anlayışa ihtiyaç var? CHP'deyken saf değiştirip AKP'ye geçen eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bu soruları T'24'ten Hakan Aksay'a değerlendirdi.

"Yeni yılla birlikte yeni partilerin de görüleceğini" ifade eden Günay, başarılarının iyi bir kadro kurmaları ve parti programına bağlı olduğunu söyledi. Türkiye'nin beklentisinin derinleşmiş sorunlara çözüm üretebilecek katılımcı, çoğulcu ve saydam bir siyasal anlayış olduğunu ifade eden Günay "AK Parti'den bir grup arkadaşın çıkması Türkiye'nin beklentisi değil" dedi.

Toplumun, kendisinin de değirmenine yıllarca su taşıdığı tek adam rejimlerinden uzaklaşmak istediğini belirten Günay, başkanlık rejimini 'deli gömleği' olarak tanımladı. Mevcut parlamenter sistemin de değişmesi gerektiğini vurgulayarak "lider egemenli sistem değişmeli" diye konuştu.

Günay'ın da ismi Ali Babacan'ın kuracağı partiye katılacaklar arasında geçiyor...