Eski İBB başkanı Sözen'den Erdoğan'a yanıt

Eski İBB başkanı Sözen'den Erdoğan'a yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kürsüde yaptığı konuşmaların merkezinde İstanbul, eleştirilerinin odağında da 1989-94 arasında kenti yöneten Büyükşehir Belediyesi (İBB) eski Başkanı Nurettin Sözen var. Kendisinden sonra koltuğuna oturan Erdoğan'ın eleştirilerine yanıt veren Sözen, 'Görev süremde 15 uluslararası proje yaptım. Kendisi benim projelerimi tamamlamak dışında ne yaptı?' diye sordu.

'16/9 İÇİN NE YAPTIN?'

Erdoğan'ın İstanbul'daki susuzluk ve çöp yığınları ile ilgili açıklamalarım ciddiye almadığını söyleyen Sözen "Rasyonel bir insanın 30 yıl önceki susuzluktan bahsetmesi ne anlama geliyor? Ne yapmak istiyor?" dedi.

Sözcü'den Özlem Güvemli'ye konuşan Prof. Dr. Sözen şunları söyledi: “Taksim'deki Park Otel'in 15 katını törenle tıraşladık. Niye tören yaptık? Böyle kent suçları bir daha işlenmesin diye. Sen Zeytinburnu'ndaki 16/9 için ne yaptın? Onlar hâlâ orada duruyor. Haliç'i temizlemek için bilimsel toplantı düzenledik. Haliç'in kuzey kolektörünü tamamladık, kirlilik durdu. Onların yaptığı gibi halının altına çöp süpürmedik.

'TARİHİ ÇÖZÜM ÜRETTİK'

Erdoğan çöp dağlarından bahsediyor. Bir cumhurbaşkanının gerçek dışı ifadelerde bulunmasına üzülüyorum. Halkı nasıl kandırdığına şaşarak bakıyorum. Biz çöpe çözüm aradık. Geri dönüşüm ve depolama alanları planladık. İlk defa bizim dönenimizde hastane çöpleri ayrı toplanmaya başlandı. Çöpe biz tarihi bir çözüm ürettik. Sonuçta iftihar edeceğim bir şey çıktı ortaya. Hâlâ kullanılıyor. İBB Başkanlığı yapmış bir siyasetçinin çöpten bu şekilde söz etmesini yakıştıramıyorum.