Fettah Tamince davasında yeni gelişme: Mahkeme kararları bozuldu

Fettah Tamince dosyasında "nitelikli dolandırıcılık, zimmet, güveni kötüye kullanma ve FETÖ üyeliği" suçlarından verilen takipsizlik kararı üzerine Antalya 3. Sulh Ceza Hakimliğince verilen iki ayrı kararı "kanun yararı"na bozdu.

13 Temmuz 2020 Pazartesi 16:51
Fettah Tamince davasında yeni gelişme: Mahkeme kararları bozuldu

FETÖ üyeliği, dolandırıcılık suçlarından Fettah Tamince'ye açılan soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı. FETÖ'nün darbe girişiminin ardından aralarında Fettah Tamince'nin de bulunduğu bazı şüpheliler hakkında "nitelikli dolandırıcılık, zimmet, güveni kötüye kullanma ve terör örgütüne üye olma" suçlarından 10 Mayıs 2018'de Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca takipsizlik kararı verildi. 

Buna yapılan itiraz üzerine Antalya 3. Sulh Ceza Hakimliğince takipsizlik kararı 14 Ağustos 2018 tarihinde kaldırıldı. Hakimliğin bu kararına da itiraz edilmesi üzerine yine Antalya 3. Sulh Ceza Hakimliği bu kez 5 Eylül 2018'de kendi kararını kaldırdı. 

Adalet Bakanlığı, bu iki mahkeme kararının da usul eksiklikleri bulunduğu gerekçesiyle kanun yararına bozulmasını istemişti. Talep üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Adalet Bakanlığının kanun yararına bozma talebini kabul etti. 

Daire, Fettah Tamince hakkında FETÖ üyeliği suçundan verilen takipsizlik kararının kaldırılmasına dair verilen Antalya 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Ağustos 2018 tarihli kararını bozdu. 

loading...Kararda, "kovus¸turmaya yer olmadıgˆına ilis¸kin karara bu suc¸tan dogˆrudan zarar go¨rmeyen mu¨s¸tekinin CMK'nin ilgili maddesi kapsamında itiraz hakları bulunmadıgˆından vaki itirazın bu gerekc¸e ile reddine karar verilmesi gerektigˆinin go¨zetilmemesi" bozma nedeni sayıldı. 

İtirazı inceleyecek mercinin, o¨ncelikle kararın ilgililerine tebligˆ edilip edilmedigˆini aras¸tırması gerektiği belirtilen kararda, sorus¸turmaya konu suc¸un zimmet ve ihtilasen zimmet olarak kabulu¨ halinde verilen takipsizlik kararının Hazine ve Maliye Bakanlıgˆı Bas¸ Hukuk Mu¨s¸avirligˆi ve Muhakemat Genel Mu¨du¨rlu¨gˆu¨ne, kamu kurumu aleyhine dolandırılıcılık olarak kabulu¨ halinde de ilgili u¨niversiteye tebligˆi zorunluluğuna uyulmaması bozma gerekçesi yapıldı. 

Eylemin gu¨veni ko¨tu¨ye kullanma suc¸unun olus¸turdugˆunun kabulu¨ halinde s¸ikayet edenin sıfatı ve s¸ikayet su¨resinin go¨zetilmesinde zorunluluk bulundugˆunun nazara alınmaması da bozma nedenleri arasında sayıldı. 

Kararda ayrıca şunlar kaydedildi:

"I·ncelemeye konu kovus¸turmaya yer olmadıgˆına ilis¸kin kararın eksik sorus¸turmaya dayandıgˆı du¨s¸u¨ncesinde olan Sulh Ceza Hakiminin, sorus¸turmanın genis¸letilmesine gerek go¨rmesi halinde bu eksiklikten bahisle anılan kararı dogˆrudan kaldırma yetkisi bulunmayıp, 5271 sayılı CMK'nın 173/3 maddesi geregˆince, o¨rgu¨t u¨yeligˆinin temadi eden suc¸ vasfında olması dikkate alınarak s¸u¨pheli Fettah Tamince hakkında iddia edilen eylemin gerc¸ekles¸me tarihini kapsayacak bic¸imde ac¸ılmıs¸ bir dava ya da verilmis¸ bir karar bulunup bulunmadıgˆı aras¸tırılarak var ise mu¨kerrer dava ya da sorus¸turmanın o¨nu¨ne gec¸ilmesi bakımından CMK'nın 223/7 maddesi hu¨ku¨mlerine go¨re geregˆine tevessu¨l edilmesi geregˆi ile aynı s¸u¨pheli hakkında silahlı tero¨r o¨rgu¨tu¨ne yardım suc¸undan tefrik kararı verildigˆi go¨zetilerek, belirlenen eksikliklerin ikmali ic¸in o yer Cumhuriyet Bas¸savcılıgˆından talepte bulunması gerekirken, aras¸tırılması gereken hususların nelerden ibaret oldugˆu belirlenmeden yazılı s¸ekilde karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir." 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şaşırmayız 2020-07-13 18:34:58

yarın bütün suçlamaları kaldırırlar ne de olsa 15 temmuz maksat hasıl oldu artık aktörleri ödüllendirirler.