Figen Yüksekdağ: Halktan ve haklılıktan korkuyorlar

Figen Yüksekdağ: Halktan ve haklılıktan korkuyorlar

İzmir Valiliği'nin Gündoğdu Meydanı'nda yasakladığı "Darbeye karşı demokratik siyaset buluşması" HDP il binası önünde yapıldı.

İzmir'de yasaklanan ve bundan dolayı HDP İzmir İl Binası önünde yapılan 'Darbeye karşı demokratik siyaset' buluşmasında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, faşizm koşullarının yaşandığını ifade ederek, Saray'a ve diktatörlüğe teslim olmayacaklaırnı vurguladı. Yüksekdağ "İzmir'de barış ve demokrasi isteyenlerin sözü ve iradesiyle direnen halkların birleşmesine engel olamayacaklar" dedi. 
“Baskılar bizi yıldıramaz”
HDP İzmir İl Örgütü ve HDK İzmir İl Meclisi, İzmir Valiliği'nin Gündoğdu Meydanı'nda yasakladığı "Darbeye karşı demokratik siyaset buluşması" HDP il binası önünde gerçekleştirdi. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDK Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü, DTK Eş Sözcüsü Hatip Dicle ve HDP İZmir Milletvekili Müslüm Doğan'ın yanı sıra yüzlerce insanın katılımıyla gerçekleştirilen mitingte, "Faşizme karşı omuz omuza" ve "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları atıldı.
“İzmir'den Diyarbakır'a kadar direnen halklarımız var”
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, yaklaşık 15 gündür demokratik siyaset buluşmaları adıyla halkla bir araya geldiklerini belirterek, darbeye geçit vermemenin tek amaçları olduğunu söyledi. Polis ekiplerine dikkat çeken Yüksekdağ, halktan ve haklılıktan korktuklarını sarayın gücenliğini sağlamak için ablukaya aldıklarını ifade etti. "Hangi zalim kuşatmanın altında olursak olalım sözmümzden ve özümüzden dönmeyeceğiz" diyen Yüksekdağ, halkların birlikte yaşama iradesini kırmak için çalışanlara karşı "Biz de varız biz de. İzmir'den Diyarbakır'a kadar direnen halklarımız var" dedi.
“Direnen halkların birleşmesine engel olamayacaklar”
Halkların birleşmesine engel olunamayacağını vurgulayan Yüksekdağ, "İzmir'de barış ve demokrasi isteyenlerin sözü ve iradesiyle direnen halkların birleşmesine engel olamayacaklar. HDP dört bir yandan halkımızın aynı çatı altında bir araya geldiği demokratik mevzidir. Bu mevziyi bu faşist saldırganlık asla düşüremedi bugün de düşüremeyecek. Çok büyük bir acizlik var karşımızda. Burada savunmasız silahsız halkın karşısına ablukayla dikiliyorlar. Bu devran böyle devam etmeyecek" dedi.
“Faşizme lanet ettik lanet ediyoruz”
Faşizme karşı direneceklerini vurgulayan Yüksekdağ, "İktidar partisi sınırsızca hırsızlık yolsuzluk yaparken HDP kendi partsinin önünde seçmenleriyle bir araya gelemiyor. Bu faşizmdir. Biz halkız polisin maaşı da devletin gücü de bizim emeğimziden sırtımızdan çıktı. Biz bu gücü bu faşist zihniyetin sahiplerine teslim etmeyeceğiz. Bu faşizme lanet ettik lanet ediyoruz ,direndik, direniyoruz" diye konuştu.
Yüksekdağ'ın konuşması esnasında polisin atılan sloganlar nedeniyle sık sık müdahale uyarısında bulunması ve trafik akışının aksamaması için miting erken sona erdirildi.