Gökçek Erdoğan'a karşı direniyor! 2 belediye başkanı daha Gökçek'ten cesaret alıyor

Gökçek Erdoğan'a karşı direniyor! 2 belediye başkanı daha Gökçek'ten cesaret alıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istifasını istediği Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in direnç göstermesi üzerine Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin de istifa etmediği belirtildi

Melih Gökçek'in tavrı istifa etmesi beklenen diğer iki belediye başkanının direncine neden olduğu iddia ediliyor.

Kulislerde, AKP'nin 27 Eylül tarihinde yapılan MKYK toplantısında istifa edecekler arasında ismi belirlenen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in görevden ayrıldıktan sonra bir kurumda müsteşarlık ya da 2019 seçimlerinde milletvekili adayı olacağı iddia ediliyor. 

Hürriyet'ten Nuran Çakmakçı'nın haberine göre, son MKYK toplantısında görevden ayrılmalarına karar verilen Ankara, Balıkesir, Bursa, Düzce ve Niğde belediye başkanlarından, sadece ikisinin istifa etmesi ve diğerlerinin direnmeleri, partide sıkıntılı bir süreç yaşanmasına neden oldu. 

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in ardından dün de Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, başkanlık görevini bıraktığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek dışında bu başkanlarla görüşme yapmadı. İstifa taleplerinin yerel yönetim başkanlığı düzeyinde tebliğ edilmesinin ardından üç başkanın direnişi başladı.

Başbakan devrede

Bu sürecin uzamasının partiye zarar vereceğinin konuşulması üzerine önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ardından da Başbakan Binali Yıldırım’ın devreye girdiği bildirildi. Soylu’nun bir hafta önce Bursa ve Balıkesir belediye başkanlarıyla görüştüğü öğrenildi. Bu süreç, başkanların direnmesi durumunda partiden ihraç edilmeyecekleri ve bakanlık aracılığıyla azledileceklerinin duyurulması anlamına geldi. 

Bunun ardından Yıldırım, 14 Ekim’de Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur’la, dün de Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe’yle görüştü. Yıldırım’ın, bu sürecin uzatılmasının hem parti hem de başkanların aleyhine sonuç doğuracağına ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu ve bir an önce gereğinin yapılmasını istediği öne sürüldü. 

Gökçek için başkanlık sonrası iki alternatif

Üç başkanın direnmesi, AKP kulislerinin de en çok konuşulan konusu oldu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in tavrının diğer iki başkanın direncine neden olduğu, Gökçek’in istifasının bunları da çözeceği yorumu yapılıyor. 

Kulislerde konuşulan bir başka konuyu ise Melih Gökçek’in görevden ayrıldıktan sonra ne yapacağı konusu oluşturuyor. Bu konuda iki görüş var. Gökçek’e bir kurumda müsteşar veya genel müdür düzeyinde bir görev verileceği ve 2019 seçimlerinde de milletvekili adayı yapılacağını iddia edenler ile hiçbir görev verilmemesi gerektiğini savunanlar bulunuyor. 

AÇILIŞTA İMALI KONUŞMA

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe konuyla ilgili bir açıklama yapmazken, geçenlerde katıldığı programdaki konuşması ise istifaya direneceği yorumlarını beraberinde getirdi. Büyükşehir Belediyesi tarafından Yeşilyayla Havuzlu Sokak Camii’ne kazandırılan ek hizmet binası, tuvaletler, abdest alma yerleri ve çevre düzenlemesinin açılışını yapan Altepe, açıklamalarda bulundu. Bir yandan şehre vizyon katacak makro projelerle uğraşırken, diğer taraftan da vatandaşların dertlerine ilaç, yaralarına merhem olmaya çalıştıklarını dile getiren Başkan Altepe, mahallelerin daha yaşanılabilir hale getirilmesi için uğraştıklarını vurguladı.

“SİZ DESTEKLEDİĞİNİZ MÜDDETÇE…”

Altepe, “Önemli olan halkımızın mutluluğu. Yeşilyayla, Maltepe ne istiyor, bunlar önemli. Ben 48 yıldır seçimlere katılıyorum. Bunun 40 yılına ise yönetici olarak katıldım. Mahalle mahalle, sokak sokak Yıldırım’ı geziyoruz. Onun için bu mahallelerde ne eksik bizi yakından ilgilendiriyor. Bu işler çok büyük rakam tutmayan işler, ama birilerinin ilgilenmesi gerekli. Hizmet için buradayız. Sizler bizi hizmet için seçtiniz. Bizler de hizmetlerimizi yapmaya devam edeceğiz. Sizler desteklediğiniz müddetçe, bizler de burada olduğumuz müddetçe bu hizmetler devam edecek. Destek sizden hizmet bizden” dedi.

KAMUOYUNDA ‘DİRENECEK’ ALGISI

Altepe’nin dün bir açılışta bu cümleleri kullanması kamuoyunda direnecek iddialarını da beraberinde getirdi. Altepe, geçen hafta Ankara’da gerçekleştirilen AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na da katılmamış, Bursa’da kalmıştı. Altepe, ertesi gün ise kendisi gibi istifası istenen ve direneceği ileri sürülen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’la birlikte Marmara Belediyeler Birliği toplantısına katılmıştı. Uğur ve Altepe’nin sık sık bir araya gelerek, birlikte hareket ettikleri de ileri sürülüyor.