İbrahim Kalın'dan İsrail, Rusya ve Suriye açıklaması

İbrahim Kalın'dan İsrail, Rusya ve Suriye açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye'nin dış politikası konusunda önemli açıklamalarda bulundu: İsrail ile süreçte kritik noktaya gelindi. Rusya için Özür ve tazminat söz konusu değil. Suriye'de yaşayan Kürtlere kimlik verilmesi için Esad ile görüşecen isim Erdoğan'dır. Suriye Kürtlerine PYD üzerinden bir kimlik giydirmeye çalışıyorlar. Bu onlara yapılan en büyük haksızlıktır.

İbrahim Kalın Habertürk TV'de Aysun Torun'un sorularını yanıtladı. Kalın özetle şöye konuştu: "İsrail ile başlayan süreçte belli bir noktaya gelindi. Yaklaşık 3 yıllık süren vu sürecin sonundan Gazze halkı da nefes alacak. Amacımız Ortadoğu sorununa çözüme yönelik katkı sunmak. Türkiye'nin Gazze halkına yardımlarını ulaştırmasında bir engel kalmıyor. Bizim orada yaptığımız hastane var bunlar yarım kaldı. Şimdi bunlar hız kazanacak. Santral yapımı konusunda Almanya ile görüşülüyor.
HAMAS'IN DURUMU
Hamas'ın İstanbul'da ofisi yok. Şu anda İstanbul'da bulunan Hamas mensuplarının buraya gelmesi karşılıklı olarak karar verilen isimler. Zaman zaman Halid Meşal Türkiye'ye gelir ama bu ziyaretleri başka yere çekmek doğru değil.
FERİDUN SİNİRLİOĞLU'NUN BM'DE TEMSİLCİSİ OLMASI
Feridun Bey önemli bir isim. Tenzili rütbe gibi şeylerin konuşulması doğru değil. İsrail görüşmeleri Feridun Sinirlioğlu tamamlayacak.
TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİ
Türkiye ile devam eden bu gerilim süreci daha ne kadar devam edecek?" gibi görüşmeler oluyor kendi içlerinde. Sıradan insalar da etkileniyor. Bizim turizm sektörümüzde bir etkisi olmuştur ama Rus tarafında da sorunlar var. Rus milli günü münasebetiyle bu mesajlar gönderildiği zaman, Sayın Cumhurbaşkanımız devlet geleneği için gönderelim dedi. Orada bir mesaj var tabi... Bugünden yarına bir şet olur mu? Bunu söylemek için erken, bir müddet daha çalışılmalı. Özür ve tazminat söz konusu değil.
SURİYE'DEKİ İÇ SAVAŞ
Esad orada var olduğu sürece bu iç savaş bitmeyecek. Cenevre görüşmeleri ertelendi. Bir şey yürümüyor orada. Bir tarafta Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunacağız diğer tarafta elinde silah olan gruplar burasu bizim diyecek. Suriye içerisinde bu kadar farklı gruplar varken bunlardan birisini seçip PKK terör örgütüyle bağını kabul ederek desteklenmesi doğru değil. Suriye'nin geleceği açısından sorun olabilir. Suriye politikasını PYD'nin üzerine inşa etmek doğru değil. Altını ısrarla çiziyorum Bu Kürtlere yönelik bir tutum değildir. Suriye'de yaşayan Kürtlere kimlik verilmesi için Esad ile görüşecen isim Erdoğan'dır. Suriye Kürtlerine PYD üzerinden bir kimlik giydirmeye çalışıyorlar. Bu onlara yapılan en büyük haksızlıktır."