'İktidar bir kez düşerse bir daha geri gelemeyebilir'

'İktidar bir kez düşerse bir daha geri gelemeyebilir'

RS FM’de yayınlanan 'Söylemesi Bizden' programında değerlendirmelerde bulunan İsmail Saymaz, 'AK Parti muhalefete düşerse çok çabuk dağılır diye tahmin ediyorum. O eski etkisini, kitleselliğini koruyamaz, bir daha tek başına iktidar olacak güce erişemez. İktidar bir kez düşerse bir daha geri gelemeyebilir' dedi.

RS FM'de pazartesi ve çarşamba günleri 19.15'te yayınlanan Yavuz Oğhan, İsmail Saymaz ve Akif Beki ile 'Söylemesi Bizden' programında, ekonomide yaşanan gelişmelerin yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerine etkisi değerlendirildi.

İSMAİL SAYMAZ: AK PARTİ'NİN ÇOK UZUN SOLUKLU BİR MUHALEFET PARTİSİ OLARAK VARLIĞINI KORUMASI MÜMKÜN DEĞİL

RS FM'de yayınlanan 'Söylemesi Bizden' programcısı İsmail Saymaz, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
"Ekonomi bozulduğunda lider gider diye bir sonuç yok, o bir yanılsama. AK Parti muhalefete düşerse çok çabuk dağılır diye tahmin ediyorum. O eski etkisini, kitleselliğini koruyamaz, bir daha tek başına iktidar olacak güce erişemez. Yüzde 25-30 düzeyinde eklemlenmiş Recep Tayyip Erdoğan bağlısı var ama bunun üzerindeki yüzde 15'lik kitle, bir esnaf tavrı göstererek çıkarına bakıp hareket edecektir. O nedenle iktidar bir kez düşerse bir daha geri gelemeyebilir. Çok uzun soluklu bir muhalefet partisi olarak da varlığını koruması mümkün değil. Çünkü tam bir çıkar birliği arz ediyor."

AKİF BEKİ: DOLARDAKİ BU OYNAKLIĞIN TEK BAŞINA BU ETKİYİ UYANDIRACAĞI KANAATİNDE DEĞİLİM

'Söylemesi Bizden'in bir diğer programcısı Akif Beki şu değerlendirmelerde bulundu:

"Vatandaş, ekonomi iyi gidiyorsa birçok şeyi görmezden gelir, tolere eder. Ekonomi iyi gitmiyorsa o güne kadar tolere ettiği diğer bütün kusurları birden görmeye başlar. Ve bu bir şiddetli memnuniyetsizlik olarak kendini dışa vurur. Oy verme davranışını mutlaka etkiler ve ona göre tercihte bulunur vatandaş. Fakat bu son kur dalgalanmasının, dolardaki bu oynaklığın tek başına bu etkiyi uyandıracağı kanaatinde değilim. Zaman biraz daraldı. Vatandaşın büyük ölçüde kanatini olgunlaştırdığı görüşündeyim."