İnce: İşe çocuğun bakımından başlayacağız

İnce: İşe çocuğun bakımından başlayacağız

CHP cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce 24 Haziran seçimleri kapsamında Nevşehir'de konuştu. İnce: Sayın Binali Yıldırım, sizinle benim aramda bir fark var. Siz FETÖ'nün ayağına gidersiniz, ben ayağıma getiririm.

İşte İnce'nin konuşmasının satır başları...

Bu yoğun kampanya sürecinde beni güldüren, eğlendiren isim Binali Yıldırım. Uçağa giderken diyorum ki bana konuşmasını açın. Her eve bir Binali lazım. Dün, " Muharrem İnce , sen FETÖ'yü getirecek misin, getirmeyecek misin" demiş, demek ki o da kazanacağıma inanmış. Sayın Binali Yıldırım, sizinle benim aramda bir fark var. Siz FETÖ'nün ayağına gidersiniz, ben ayağıma getiririm.

"İnce ayar" 

-Erdoğan bana komik adam diyor. Ben gülümsüyorum. Gülümsemekle komiklik yapmak arasında bir çizgi vardır ama onu anlayabilmek için ‘ince’ zekaya ihtiyaç var. O ince zeka yoksa anlayamazsın, devlete de ince ayar lazım.

Ghandi diyor ki, ' Önce seni önemsemezler, sonra gülerler, sonra kıskanırlar en sonunda gelirler sana yenilirler' en sonunda olacağı bu.

"Üçte biriniz FETÖ'nün emrine girmişsiniz. Şimdi de Erdoğan'ın emrine girmişsiniz"

Erdoğan beni eleştiriyor. Masanın birinde ordu komutanı oturuyor bir general. Parililer alkışlarken bu general de alkışlıyor. Size soruyorum ben Cerrahpaşa dekanını ziyaret ettim diye görevden aldılar. Disiplin kanununun 20.maddesi o alkışı yasaklıyor. Siyasi faliyete katılırsa ihraç edilir diyor. Erdoğan, o generali ihraç edecek misin? 30 Ağustos'ta ilk emekliye ayıracağım general o olacak. Sizin huzurunuzda söylüyorum. Senin apoletlerini sökmezsem ben de Muharrem İnce değilim. Böyle bir şey yapamazsın. Türk ordusunun düştüğü duruma bak. Kimsiniz siz? Üçte biriniz FETÖ'nün emrine girmişsiniz. Şimdi de Erdoğan'ın emrine girmişsiniz. Siz siyasi partilerin değil Türk milletinin askerisiniz.


"Üniversiteyi bitirmemek ayıp değil"

İçinizde 39 yaşında biri varsa cumhurbaşkanı olamaz. Anayasa öyle diyor. 41 yaşında lise mezunuysan senden de cumhurbaşkanı olmaz. Hem 40 yaşını geçip hem üniversiteyi bitireceksin. Üniversiteyi bitirmemek ayıp mı ? Değil. Ama 4 yıllık üniversiteyi bitirmeyip yalan söylemek benim itirazım. Ameliyat olacaksınız, doktorun diplomasını sordunuz 'kem küm' etti. Siz ameliyat olur musunuz?

Muharrem İnce, mitingte Erdoğan'ı alkışlayan generali izlettikten sonra "Şimdi ben bunun apoletlerini sökmeyeyim de ne yapayım? " dedi. İnce, daha sonra Bekir Bozdağ'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bülent Arınç'ın, Hayati Yazıcı'nın Fetullah Gülen hakkında söylediklerini de izletti.

2013'te Aziz Yıldırım'a başarılar dilerim yazmışım. FETÖ'ye karşı mücadele ederken yazmıştım. Onu alıp şimdi yazmışım gibi yazıyorlar.

Bayramda İstanbul'a gidecek olan var mı içinizde? Ücretli olan var ücretsiz olanı var. Demirel'in yaptığından ücretsiz geçiyoruz. Erdoğan'ın yaptığından ücretli geçiyoruz. Demirel'in yaptığından 11 liraya geçerken Erdoğan'ın yaptığından 114 lira. Demirel'in yaptığınının parası hazineye Erdoğan'ın yaptığı yabancıya gidiyor.

Saraydaki mermerler nereden? Hindistan'dan. Anıtkabir'in mermerleri Osmaniye, Afyon ve Bilecik'ten. Sende ne yerlilik ne millilik kalmış.

Dindar nesil yetiştirmesine hiç itirazım yok. Ama kindar nesil olmamalı. Biz bilgisayarı, dünyayı iyi öğretmeliyiz. Özgür nesil üretmeliyiz. 

100 çalışandan 32'si kadın. Bunu 50'ye 50 yapmamız lazım. Çocuğun bakımından başlayacağız. Her mahalleye bir kreş açacağız. Slogan şu; çocuk kreşe, kadın işe. Her aileye bir ev, her eve bir maaş. 

'Sihirli sayım ne biliyor musunuz?'

Kamu İhale Kanunu'nu 180 kere değiştirdin. Sana ihale vermek istiyorsa değiştiriyor. Baktı olmuyor bir daha değiştiriyor. Türkiye'nin üç buçuk tarafı denizlerle çevrili ama atıl. Sanayi, meralar atıl. Onları devreye sokacağız. Benim bir sihirli sayım var.  Sihirli sayım ne biliyor musnuz 29. 29 nedir? Türkiye'nin yaş ortalaması. Siz Türkiye'nin tam ortasısınız. Bu sayı Avrupa'da 40. Bu en büyük güç işte. Bunlarla başaracağız.

'Kavga ettiğin zaman bak dolar yükseliyor'

Cumhurbaşkanı meydanlara gelip herkesle kavga etmeyecek. Kavga ettiğin zaman bak dolar yükseliyor. Bana laf söylediğin zaman eleştiririm o ayrı. Altta kalamam hiç kimse kusura bakmasın.