‘İsmail Abi’ dinlendirilecek: TBMM Başkanlığı koltuğu için 4 aday var

‘İsmail Abi’ dinlendirilecek: TBMM Başkanlığı koltuğu için 4 aday var

Erdoğan’ın ‘değişiklik’ için düğmeye basması durumunda Kahraman’dan boşalacak TBMM Başkanlığı için kulislerde 4 isim konuşuluyor. CHP’de ise yarış yarın başlıyor. Grup başkanvekilleri için seçim yapılacak.

Meclis’te Kasım ayında yapılacak seçimler için kulislerde hareketlilik artarken, Erdoğan’ın 'Ağabey' dediği İsmail Kahraman için ‘düğmeye basması’ durumunda boşalacak TBMM Başkanlığı koltuğu için Hayati Yazıcı, Nabi Avcı, İsmet Yılmaz ve Bekir Bozdağ’ın isimleri konuşuluyor.

Yasama çalışmalarına 1 Ekim’de başlayan TBMM’de, İçtüzük gereği Kasım ayında iki yıllık görev süreleri dolduğu için başkan ve başkanlık divanı üyelerinin seçimi yapılacak. TBMM’de grubu bulunan dört siyasi partinin grup başkanvekilleri ile ihtisas komisyonlarının başkanları da bu süreçte yeniden belirlenecek.

BirGün gazetesinde yer alan kulise göre, kısa süre öncesine kadar göreve devam edeceğine kesin gözüyle bakılan TBMM Başkanı İsmail Kahraman görevi bırakmak zorunda kalabilecek. AKP kulislerinde Erdoğan’ın, başkanlığa devamdan yana olan Kahraman’dan ‘artık dinlenmesini’ isteyebileceği kaydediliyor.

AKP grubu rahatsız

AKP Grubu’nda Kahraman’la ilgili değişiklik beklentisini dile getirenler, farklı gerekçeler öne sürüyor. Kahraman’ın geçen yasama döneminde yaşadığı uzun süreli sağlık sorununu gerekçe gösterenler olduğu gibi, 15 Temmuz’dan sonra el konulan bir hastanenin ortağı olan damadının yurtdışına kaçtığını anımsatanlar ve TBMM’de devam eden tadilat çalışmalarına yönelik mali konularla ilgili bazı iddiaları dile getirenler de var.

TBMM başkanlığı koltuğu için isimler

Erdoğan’ın ‘değişiklik’ için düğmeye basması durumunda Kahraman’dan boşalacak TBMM Başkanlığı için Hayati Yazıcı, Nabi Avcı, İsmet Yılmaz ve Bekir Bozdağ’ın isimleri konuşuluyor.

TBMM Başkanlık ve Başkanlık Divanı seçimlerinin yanı sıra AKP’de grup başkanvekillikleri için de Erdoğan’ın vereceği işaret merakla bekleniyor. MYK toplantısında “Televizyonlardan izliyorum, grup başkanvekillerini genel kurul salonunda göremiyorum” diyerek tepkisini dile getiren Erdoğan’ın beş grup başkanvekilinden en az ikisini değiştireceğine kesin gözüyle bakılıyor. Bu arada TBMM’deki bazı komisyonlarda da başkanların değiştirilmesi bekleniyor.

CHP’deki yarış

Bu arada yeni dönemde görev üstlenecek grup başkanvekillerini belirlemek üzere ilk seçim CHP Grubu’nda yapılacak. CHP Grubu’nun yarın yapılması beklenen kapalı grup toplantısında üç grup başkanvekilinin yanı sıra TBMM Başkanlık Divanı’da görev yapacak isimler de belirlenecek.

Yeni dönemde aday olmayacağını açıklayan Levent Gök’ün dışında mevcut grup başkanvekilleri Özgür Özel ve Engin Altay göreve devam etmek istiyor. CHP’de üç grup başkanvekilliği için aday olacakların sayısı 12’yi buldu.

Özel ve Altay’ın yanı sıra halen Kılıçdaroğlu’nun danışmanlığını yürüten Engin Özkoç, Muharrem Erkek, Aytuğ Atıcı, Gaye Usluer, Candan Yüceer, Okan Yüksel, Haydar Akar, Haluk Pekşen, Namık Havutça ve Hüsnü Bozkurt’un aday olmaları bekleniyor.