İttifakta çatlak büyüyor: MHP mayamızı bozuyor

İttifakta çatlak büyüyor: MHP mayamızı bozuyor

AKP'li Ayhan Sefer Üstün, Cumhur İttifakı hakkında eleştiri yaptı

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yakınlığıyla bilinen, AKP'de 4 dönem milletvekilliği ve genel başkan yardımcılığı yapan, eski Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün "Ak Partililer neredeyse artık bir MHP'li, bir ülkücü gibi düşünmeye başladılar. Benim için en büyük sıkıntı bu. Ak Parti'nin demokrat bir yapısı vardı" diyerek AKP'nin MHP ile ittifakı hakkında veryansın etti.

AKP'li Ayhan Sefer Üstün, Çağlar Cilara'nın YouTube kanalına konuk oldu. Üstün burada yaptığı açıklamada, partisinin MHP ile ittifakına ilişkin çarpıcı ifadelerde bulundu. MHP'nin, AKP'nin mayasını bozduğunu ileri süren Üstün, "MHP ile ittifakın bize bir faydası yok. MHP, benim partimin mayasını bozuyor. Bir zaman gelecek elinde MHP'lileşmiş, aşırı sağa kaymış bir parti kalacak. Bizi dinlemek varken Perinçek dinleniyor" diye konuştu.

Ayhan Sefer Üstün, Türkiye'de uygulanan başkanlık sistemine ise 'ucube sistem' benzetmesi yaparak ağır eleştirilerde bulundu. Üstün, "Ucube parlamenter sistemden kaçalım derken başka bir ucube sisteme yakalandık. Burada kuvvetler ayrılığının olmadığı, parlamentonun iyice güdükleştiği bir sistemle karşı karşıyayız, bu sistem başkanlık sistemi değil" diye konuştu.

Ayhan Sefer Üstün, o dönemde eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 18 sayfalık itiraz metnini Cumhurbaşkanı Erdoğan ile paylaştığını da sözlerine ekledi.