İYİ Parti çıta yükseltti: 'Yüzde 30'un üstü'

İYİ Parti çıta yükseltti: 'Yüzde 30'un üstü'

Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, “Benim iddiam şudur ki, kararsızların en az yarısı İYİ Parti'ye oy verecek. Anketlerde yüzde 20 bandını aştığımız ve hızla yükseldiğimiz görünüyor. 24 Haziran'da yüzde 30'ün üstüne çıkacağız” dedi. Aydın, "Anket firmaları şunu söylüyor; '7 kişiye soruyoruz bir kişiden cevap alıyoruz. Korkudan cevap vermiyorlar" ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, bu seçimde iktidarın ilk kez kaybetme korkusu içine girdiğini, anketlerin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kaybedeceğini gösterdiğini belirterek, İYİ Parti’nin 24 Haziran’da yüzde 30’un üzerine çıkacağını kaydetti.

Yeniçağ Gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu, Koray Aydın ile yaptığı söyleşiyi, köşesine taşıdı. Uğuroğlu, ‘İYİ Parti yüzde 30’un üzerine çıkıyor’ başlığıyla yazdığı yazıda, sorduğu soruları ve Aydın’ın yanıtlarını şöyle aktardı:

-Erdoğan'ın tüm devlet imkanlarını serbestçe kullanması diğer adaylara karşı eşitsizlik yaratmıyor mu?

Bu seçimde iktidar, ilk defa iktidarı kaybetme korkusu içerisine girdi. Anketler, Tayyip Erdoğan'ın kaybedeceğini gösteriyor, kaldı ki anketle uğraşan bütün şirketler bu seçimde anket firmalarının da büyük yanılgıya düşeceğini söylüyorlar.

‘TÜRKİYE KORKU TÜNELİNDE, ANKETÖRLERE CEVAP VEREMİYOR’

- Vatandaşlara neden sürekli baskı uyguluyorlar?

Türkiye korku tüneli içerisinde. Vatandaşların fikirlerini söyleyemediği, gerçek düşüncelerini açıklayamadığı, iktidara karşı pozisyon almaları halinde başlarının derde gireceği ortam var. FETÖ'cülükle suçlanarak, devlet dairelerindeki işlerinden atılacaklarını, ticaretle uğraşanlara başlarına başka belalar geleceğini de düşündürerek, müthiş bir yıldırma zeminini oluşturdular. Bu zemin içerisinde anket firmaları şunu söylüyor; '7 kişiye soruyoruz bir kişiden cevap alıyoruz, Doğu ve Güneydoğu'da 20 kişiye sorduk bir kişiden cevap alıyoruz.'

Bu rakamlar eskiden ikide bir, üçte birdi. İktidar karşıtı olanlar, anketörlere korkudan cevap vermiyorlar. Bu da, iktidarın aleyhine bir durum olduğunu gösterir.

BU KADAR KARARSIZ YOK

PR'in yaptığı araştırmada yüzde 27,1'in kararsız olduğu söyleniyor. Türkiye'de bu kadar kararsız yok. Benim iddiam şudur ki kararsızların en az yarısı da İYİ Parti'ye oy verecekler.

- Bu tabloda İYİ Parti'nin ne kadar oy alacağını söyleyebilir misiniz?

 İYİ Parti'nin kamuoyu anketlerinde şu an yüzde 20 bandını aştığı ve hızla yükseldiğimiz görünüyor. 24 Haziran'da yüzde 30'ün üstüne çıkacağız. Çünkü halk İYİ Parti'yi kabul etti.

‘KILIÇDAROĞLU ERDOĞAN’IN SIRTINI MİNDERE…’

- CHP'nin 15 milletvekili desteğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türk tarihine geçecek olan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, engin hoşgörüsü ve verdiği müthiş demokratik destekle bize yardımcı oldu. Bu kararı Erdoğan'ın sırtını mindere yapıştırarak onun ilk defa moralsiz bir şekilde seçime girmesini sağladı. Erdoğan'ın yüzüne bakın; umutsuz, kaşları daha çatık hale geldi, daha çarpık konuşuyor artık. 'Tamam, halkım isterse giderim' demeye de başladı. Çünkü ibreleri aşağıya doğru gösteriyor, İYİ Parti'nin de ibresi yukarıya doğru gösteriyor.

TÜRK SİYASETİNE KADIN ELİ DEĞDİ

- Akşener engelleri aşıp bugün halkın umudu haline gelmeyi nasıl başardı?

5,5 aydan beri Cumhurbaşkanı adayı olacağını söyleyen, bunu da 100 bin imza ile yapacağını söyleyen bir lider var. Cumhurbaşkanı seçimlerinde asla ittifak yapmayacağını söyleyen ama milletvekili seçimlerinde ittifak yapabileceğini vurgulayan, bu söylediklerinin hiçbirinden de şaşmayan bir lider oldu. Türk siyasetine kadın eli değdi. Çünkü Türkiye'nin yumuşamaya ihtiyacı var. Kutuplaşmadan uzaklaşmaya ihtiyacı var. İnsanların birbiriyle konuşup anlaşabileceği bir barış zeminine ihtiyacı var.

Bu zemini inşa edeceğini aylar öncesinden söyleyerek halkı mahcup etmeyen, kendine inananları da mahcup etmeyen ve güvenilirliği her gün biraz daha artan, yeni bir siyasal anlayışı temsil eden çok güçlü bir siyasi lider var.

-Seçim güvenliği için neler söyleyeceksiniz?

Devlet görevlilerini uyarıyoruz. Sakın eski seçimlerle bu seçimi karıştırmasınlar. Hukuk dışına çıkarak iktidarın uygulayıcısı konumunda olan ne kadar kişi varsa hepsinin envanterini tutacak bir sistem kurduk. Hukuk ne diyorsa onun gereğini yapsınlar. Sakın, 'Tayyip Erdoğan güçlü, nasılsa bizi korur' diye Erdoğan'a güvenmesinler. Bu sözlerime YSK ve RTÜK başta olmak üzere bütün kurumlar dahil.