İYİ Partili Ataş’tan emekliler için çağrı: “Emekliler korunmalı”

İYİ Partili Ataş’tan emekliler için çağrı: “Emekliler korunmalı”

Zamlara, enflasyona, dolara dikkat çeken İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, hükümetin açıkladığı enflasyon ile vatandaşın hissettiği enflasyon rakamları arasında uçurumların olduğunu ifade ederek, emeklilere bayram tadında bir bayram yaşatılması

Zamlara, enflasyona, dolara dikkat çeken İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, hükümetin açıkladığı enflasyon ile vatandaşın hissettiği enflasyon rakamları arasında uçurumların olduğunu ifade ederek, emeklilere bayram tadında bir bayram yaşatılması gerektiğini söyledi.

Ataş, emeklilerin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Emekli ikramiyelerinin 2018 yılından bu yana düşen alım gücüne rağmen hiç artırılmadığını dile getirdi.

ALIM GÜCÜNÜN DÜŞMESİNE VE ARTAN ZAMLARLARA DİKKAT ÇEKTİ

Emeklilere 2018 yılından itibaren dini bayramlarda olmak üzere yılda 2 defa 1.000,00 TL Bayram İkramiyesi ödendiğini hatırlatan Ataş, zamlara ve artan dövize dikkat çekti. Gerçek yani vatandaşın mutfağında hissedilen enflasyona dikkat çeken Milletvekili Dursun Ataş, “Bayram İkramiyesinin verilmeye başladığı 2018 senesinde yıllık ortalaması 4,8 TL olan Dolar, bugün 8,5 TL civarında işlem görüyor. Döviz kurunun ve enflasyonun yükselmesiyle yükselmesi 2018’den itibaren zorunlu ihtiyaç kalemleri başta olmak üzere birçok harcama kalemine yüksek oranda zamlar geldi. Buna karşın emeklilerimize verilen Bayram İkramiyelerine herhangi bir artış yapılmadı. Zorunlu ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan emeklilerimiz geçim sıkıntısı yaşamaktadır. Ekonomik krizin giderek derinleştiği bu günlerde Emeklilerimize çifte bayram yaşatmak adına Bayram İkramiyelerine bir artışın yapılması kaçınılmaz olmuştur” ifadelerini kullandı.

"EMEKLİLERİMİZİN MAAŞLARININ DÜZENLENMESİNE YÖNELİK BİR ÇALIŞMA VAR MI?"

Emeklilerin korunması çağrısı yapan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a konuyla ilgili sorular yönelterek, cevap istedi. Ataş, “2018’den itibaren emeklilere Bayram İkramiyesi adı altında ne kadar ödeme yapılmıştır? Bayram İkramiyesinin her yıl enflasyon oranında artırılmasına yönelik herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır? Pandemi sürecinin uzamasından dolayı emeklilerimize ekstra bir destek verilecek midir? Emeklilerimizin maaşlarının düzenlenmesine yönelik bir çalışma var mıdır?" diye sordu.