Kılıçdaroğlu: Davul Erdoğan’ın boynunda, tokmak Bahçeli’nin elinde

Kılıçdaroğlu: Davul Erdoğan’ın boynunda, tokmak Bahçeli’nin elinde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kurduğu sistemin geldiği durumu değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin küçük bir partinin vesayeti altında düşe kalka yola devam etmeye çalıştığını savunarak, ''Davul Erdoğan'ın boynunda, tokmak Bahçeli'nin elinde'' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazeteci Murat Yetkin’e konuştu. Kılıçdaroğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin vesayeti altında olduğunu söyledi.

“Davul Erdoğan’ın boynunda, tokmak Bahçeli’nin elinde” diyen Kılıçdaroğlu, geçen sene yapılan yerel seçimden önce Abdullah Öcalan’ın mektubunun devlet televizyonunda okunmasına atıfta bulunarak “Bu vesayetin ve çıkar birliğinin sürdürülmesi pahasına ikilinin yerel seçimlerde İmralı’ya nasıl sığındıklarını da biliyoruz” dedi.

“Saray vesayet sahibi küçük partiden izin almadan karar alamaz durumda” diyen Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

Bu sadece Saray’da değil, Parlamento’da da böyle. Şu anda Türkiye son seçimlerde yüzde 11,9 oy almış bir partinin tahakkümü altında yönetiliyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi küçük bir partinin vesayetinde düşe kalka yoluna devam etmeye çalışıyor. Öyle bir noktaya gelindi ki, Saray, vesayet sahibi bu küçük partiden izin almadan karar alamaz duruma geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün kararlarını MHP Genel Başkanı Bahçeli’den onay alarak, izin alarak açıklıyor. Zaten Bahçeli bunları kamuoyu önünde de söylüyor, benim iznim olmadan hiçbir karar alınamaz gibilerinden. Adeta erken seçime gitmekle tehdit ediyor.

“Erdoğan iktidarını korumak için vesayeti kabullenmek zorunda” görüşünü dile getiren Kılıçdaroğlu, şu ifadelerle sözlerine son verdi:

''Çünkü iktidardan gitmenin maliyetini en iyi Erdoğan biliyor. Bu vesayetin ve çıkar birliğinin sürdürülmesi pahasına ikilinin yerel seçimlerde İmralı’ya nasıl sığındıklarını da biliyoruz. Özetle, davul Erdoğan’ın boynunda, tokmak Bahçeli’nin elinde. Halkımız tüm bu gerçekleri biliyor… Daha önemli olanı ise halkımızın demokrasiden yana olan tavrının gün geçtikçe artması, demokrasi üzerindeki vesayetin Türkiye’ye hiçbir yarar getirmeyeceğinin bilincinde olması.''