Kremlin sözcüsü: Erdoğan, Putin'den özür diledi

Kremlin sözcüsü: Erdoğan, Putin'den özür diledi

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rus pilotun ölümü için Putin'den özür dilediğini açıkladı.

Kremlin'in açıklamasında, "Devlet Başkanı Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rus savaş uçağının düşürülmesi nedeniyle yaşanan durumu düzeltmek istediğini söylediği mesajı aldı" denildi.
ERDOĞAN 'ÖZÜR DİLERİM' İFADESİNİ KULLANDI
Açıklamaya göre, mesajında Rus pilotun ölümü nedeniyle taziye dileklerini ileten Erdoğan, 'Özür dilerim' cümlesini kullandı.
Erdoğan'ın mesajında 'İzvinite' (Извините) kelimesini kullandığını belirtildi. Bu kelime Rusçadan Türkçeye 'Özür dilerim' ya da 'Beni affedin' şeklinde çevriliyor.
ERDOĞAN: RUSYA'YA AİT BİR UÇAĞI VURMAK GİBİ BİR NİYETİMİZ HİÇ OLMADI
"Mesajda Rusya'nın Türkiye'nin dostu ve stratejik partneri olduğunu ve Ankara'nın Moskova'yla ilişkilerinin bozulmasını istemediği belirtiliyor" diye devam eden açıklamaya göre Erdoğan, 'Türkiye'nin Rusya'ya ait bir uçağı vurmak gibi bir niyetinin hiçbir zaman olmadığını da' söyledi. 
Putin, "Türkiye özür dilemeli" demişti
Rusya Devlet Başkanı Putin, uçağın düşürülmesi ile ilgili "Şimdiye kadar, Türkiye'den üst siyasi düzeyde özür, kayıpları telafi etme teklifi ve suçluları cezalandırma sözü duymadık" demişti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN International'ın Putin'in "Türkiye özür dilesin" çağrısıyla ilgili soruya Erdoğan, "Özür dilemesi gereken bir taraf varsa biz değiliz. Hava sahamızı ihlal edenler özür dilesin. Rusya'dan özür dilemeyeceğiz" yanıtını vermişti.