Kurtulmuş'tan 'düşük profilli aday' açıklaması

Kurtulmuş'tan 'düşük profilli aday' açıklaması

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "düşük profilli başbakan adayı" tartışmalarıyla ilgili açıklama yaptı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ostim’de sanayicilerle bir araya gelerek, AKP kongresine ve genel başkanlık tartışmalarına ilşkin açıklamalarda bulundu.
Ziyaret sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Kurtulmuş, bir gazetecinin, vize muafiyetine ilişkin sorusuna "Bu müzakere sürecinde Türkiye olarak biz üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirdik. Bunlar çok sayıda maddeydi, bir kısmını genelgeyle bir kısmını yasayla gerçekleştirmiş olduk. Türkiye’nin reform adımlarının gereği olarak bu adımların atılması gerekiyordu. AB kendisi bilir. Atılmış olan bu adımların hiçbirisi lüzumsuz işler değildir" yanıtını verdi.
Kurtulmuş, konuyla ilgili açıklamasını "Daha evvel görüşmelerde 4 Mayıs’a kadar bu adımların ne kadarının atılacağına dair görüşmeler yapıldı. AB’nin ana görüşünün meselenin büyük kısmının tamamlanıp tamamlanmadığı meselesidir. Onlarca adımın kısa sürede atılmış olmasının AB’deki karar mercileri açısından da yeterli olduğu kanaatindeyim. Böyle bir meselenin kriz doğurmayacağını tahmin ediyorum" sözleriyle sürdürdü.
'KARİZMATİK ERDOĞAN' Başbakan Yardımcısı, başka bir gazetecinin, 22 Mayıs’taki AKP kongresine ilişkin sorusuna ilişkin şunları söyledi:
"AK Parti’nin kurucu ve karizmatik lideri, Sayın Cumhurbaşkanımızın Cumhurbaşkanlığı makamına çıkışından sonra çok önemli bir geçiş süreci yaşadı. Daha önceki süreçlerde, 2007’de Sayın Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olması sürecinde önemli bir geçiş süreci yaşadı. Bu süreçlerin hiçbirisinde en ufak bir problem, sıkıntı yaşamadan süreçleri tamamladı. 22 Mayıs kongresi de böyle olacak ve İnşallah AK Parti, birlik içerisinde, huzur içerisinde usulüne uygun bir şekilde, suhuletle bu süreci aşacaktır ve yoluna devam edecektir. AK Parti’nin değil genel başkanı, mahalle başkanı bile yüksek profillidir."