Mansur Yavaş ilk 100 gününde neler yaptı?

Mansur Yavaş ilk 100 gününde neler yaptı?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş görevdeki 100. gününü geride bırakırken, yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına 31 Mart'ta seçilmesinin ardından mazbatasını 8 Nisan'da alan Mansur Yavaş, görevinin ilk 100 gününde yaptığı çalışmaları DW Türkçe'den Gülsen Solaker'e anlattı.

"Seçim öncesi, öncelikle yönetim anlayışını değiştireceğimizi söylemiştik. Şimdi bunu uyguluyoruz” diyen Yavaş'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle: 

'HİZMETİ ENGELLEMEYE ÇALIŞMAYACAKLARINA İNANMAK İSTİYORUM'

"Meclis toplantılarının ilk gününden beri söylediğim bir şey var; çoğunluğun AK Parti'de olması beni hiç rahatsız etmiyor. Meclisin ve üyelerinin amacı Ankara'ya ihtiyaçları doğrultusunda hizmet etmek. Amaç Ankara'ya hizmet etmek olduğu için hiçbir partinin meclis üyesinin karar alınırken kasten engel olmaya çalışmayacağına inanmak istiyorum.”

'BUNLARIN TEKRAR EDİLMEMESİNİ UMUYORUZ'

Başkanlığının ilk zamanlarında "bugüne kadar görülmemiş uygulamaların” önlerine getirildiğini belirten Yavaş, "Biz bunların tekrar edilmemesini umuyoruz” ifadesini kullanarak uzlaşıya açık ama aynı zamanda temkinli bir çizgi takip edeceği mesajını verdi. 

GÖREVDEKİ İLK 100 GÜN 

Peki Mansur Yavaş, göreve geldiğinden bu yana ne adımlar attı? Yavaş'ın belediye başkanlığının ilk 100 gününde atılan adımların bir kısmını şu şekilde sıralamak mümkün:

-“Şeffaf belediyecilik” hedefi doğrultusunda Belediye Meclis toplantıları ve ihaleler vatandaşların da izleyebilmesi için canlı yayınlanmaya başlandı. Bu çerçevede 24 Haziran'da Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği çelik boru ihalesini sosyal medyadan canlı olarak 400 bin kişi takip etti.

-Belediyenin ihalelerinin bundan sonra yine belediyenin kendisi tarafından yapılarak yolsuzlukların önlenmesi amacıyla belediye şirketlerinin çoğunun tasfiyesi istendi.

-Belediyede tasarruf dönemi başlatılarak ilk etapta makam araçları dahil belediye araçlarının sayısının düşürülmesine başlandı. Önümüzdeki günlerde yapılacak ihalede kiralık araç sayısında da yüzlerce aracı kapsayacak olan bir tasarrufa gidilmesinin planlandığı öğrenildi. Yavaş yine aynı amaçla Rusya'ya yaptığı resmi ziyarette belediyeden harcırah talep etmedi.

-Yavaş kendi makam aracı da dahil olmak üzere polis, itfaiye, zabıta gibi zorunlu araçlar dışındaki belediye araçlarından çakar lambalarını söktürdü.

-Seçim öncesi verilen vaatler kapsamında öğrencilere su ve atık tarifelerinde yüzde 50 indirim sağlandı.

-Geçmiş dönemlerde eleştiri konusu olan Ankara belediyesinin asfalt katılım paylarını ödemeyenlerin tapularına konulan şerhler kaldırıldı.

-Dini bayramların yanı sıra milli bayramlarda da toplu taşıma ücretsiz oldu.

-13 sokak köpeğinin zehirlenerek öldürülmesinin ardından belediye, tarihinde ilk kez, konuyla ilgili açılan davaya müdahil oldu. Sokak hayvanları için çalıştay düzenlendi. Kadın çalıştayının da yakında düzenlenmesi bekleniyor.

-Ankaralıların zaman zaman şikayetlerinin arttığı özel halk otobüsleri ile ilgili adımlar atılarak, vergi gelirlerinde kaçak olmaması için diğer ulaşım araçlarında kullanılan Ankara Kart uygulamasına geçildi.

-Uluslararası fuar alanı çalışmaları devam ederken, başta havaalanına olmak üzere yeni metro hatları için finansman arayışına çıkıldı. 

-Yavaş yayımladığı genelgeyle fotoğraf ve resimlerinin belediye merkez bina ve tüm birimlerde asılmasını yasakladı.

-Büyükşehir belediyesi yemekhanesinde yeni düzenlemeye gidilerek, daire başkanları, müfettişler, müdür ve meclis üyelerinin kullandığı özel servis bölümü kaldırıldı.

MELİH GÖKÇEK'İN MİRASI!

Yavaş'ın belediye başkanlığının ilk aylarında şehri 23 yıl boyunca yöneten eski belediye başkanı Melih Gökçek'in dönemiyle ilgili ayrıntılar ve yaşanan polemikler de kamuoyunun yakından takip ettiği gündem maddelerinden biri oldu.

Belediye Meclisi'nin Haziran ayı toplantılarına belediye depolarında bulunan ithal ağaçlar damgasını vurdu. Yavaş, depolarda Gökçek döneminde tanesi 26 bin 500 TL artı KDV bedeliyle satın alınan ithal ağaçlar bulunduğunu açıklayarak, bunların uygun yerlere dikileceğini kaydetti.

Yavaş'ın ilk aylarında Gökçek ile ilgili yaşanan bir başka polemik de zırhlı cip konusu oldu. Belediyeye ait olan ancak Gökçek tarafından kullanıldığı tespit edilen zırhlı cip iade edildi ve satışı gerçekleşene kadar maddi durumu iyi olmayan çiftlerin düğünlerinde kullanılması kararlaştırıldı.

Bu arada yine Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait başka bir depoda, belediye envanterinde kayıtlı olmadığı belirtilen bir jet ski bulundu. Jet ski'nin kayda alındıktan sonra ihale yoluyla satışa çıkarılması kararlaştırılırken, Gökçek aracın 2010 yılında Ramazan şenlikleri için alındığını açıkladı.

Temmuz ayının ilk günlerinde ise Gökçek'in Dikmen Vadisi'ndeki evinde belediyeye ait güvenlik kamera sistemi olduğu ve eski başkanın bu sistemle vadiyi 24 saat izleyebildiği iddia edildi. Belediye sistemin sökülmesi talimatını verirken, Gökçek ise güvenlik sisteminin belediye lojmanlarına ait olduğunu söyledi.

31 Mart seçiminden bir ay önce açılan soruşturma nedeniyle, Mansur Yavaş hakkındaki yargı süreci de devam ediyor, Ankara'yı "marka kent” yapma hayaline sahip olduğunu kaydeden Yavaş, "Ankaralıların her yeni güne uyandıklarında artık mutlu olmak için birçok sebebi olacak” diyor.