Meral Akşener'den Saray'a: Bir zahmet tarifeli uçakla uçun!

Meral Akşener'den Saray'a: Bir zahmet tarifeli uçakla uçun!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında konuşuyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunuyor.

Akşener'in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

'TÜRK DEMOKRASİSİNİ TAMAMLAMA GELENEĞİ 17 DEĞİL 5 BİN YAŞINDA'

"Bundan 3 yıl önce devlet içine yuvalanmış, yuvalandırılmış alçak bir güruhun kalkışmasına tanık olduk. Askerin, polisin, yargının içine sızmış sızdırılmış eli kanlı bir çete Türk devletine kalkışma yaptı. Millet iradesinin tecelli ettiği meclisimizde önerge verdik, sorumlular kimse araştırılsın dedik. 15 Temmuz gecesi tankların önüne dikilerek şehit olan, gazi olan vatandaşlarımıza aziz milletimize sözümüz var. Buradan bir kez daha demokrasi şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlık dolu bir hayat diliyorum. Yalnız bir eksiği de tamamlamayı görev sayıyorum. Türk demokrasisini tamamlama geleneği 17 değil 5 bin yaşında. Bu toprakları kanları ve canlarıyla bize yurt yapan, başta İstiklal savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize rahmet diliyorum. Samsun’da, Sivas’ta, Erzurum’da Conkbayırı’nda destan yazan kahramanlarımıza selam olsun. Bağımsızlığın temellerini atan birinci meclise selam olsun. Allah bize şehitlerimize layık olmayı nasip etsin. Ne yazık ki geçtiğimiz hafta içimizi yakan şehit haberleri ile yüreğimiz yandı. Geçtiğimiz günde Tunceli'de iki yavrumuz teröristlerin döşediği mayın yüzünden hayatını kaybetti. Canım Nupeldam, abilerinle birlikte huzur içinde uyu. Allah’ım Mehmetçiklerimizi muzaffer eyle. Aziz şehitlerimizin ailelerine sevdiklerine başsağlığı diliyorum."

'DAMADI GÖREVDEN AL DEDİK, ETRAFINDAKİ EN GÜVENİLİR KİŞİLERİ GÖREVDEN ALDI'

"Geçim derdi altında ezilen, ne yapacağını bilemeyen vatandaşlarımıza iktidar yine hikayeler anlatıyor. Biz hazinenin başından damadı al dedik, o gitti damadın etrafında güvenilir kim varsa görevden alıyor. Döviz ve faiz düşmesin diye her şeyi yapıyor. Tam dolar düşecek gibi oluyor, damat bir sunum yapıyor dolar yine fırlıyor. Faizler düşecek gibi oluyor, Merkez Bankası Başkan Görevden alınıyor. Krizdeki Yunanistan, Pakistan, darbeci Sisi’nin yönettiği Mısır Türkiye’den daha az riskli görülüyor."

'BÖYLE GİDERSE TL DEĞER KAYBEDECEK, ENFLASYON ARTACAK'

"Bu aralar öncelikli bir başka sorunumuz da var. Görünen o ki Sayın Erdoğan Merkez Bankası'nın faizi indirmesini isterken, ihtiyat akçesinin de daha fazlasını almak istiyor. Bunu bir yararı olmayacak sayın Erdoğan. Küçük esnafımız, sanayicimiz için önemli olan orta ve uzun vadeli faizlerdir. Merkez Bankası’na faizleri indir başkası yaptığınızda belki gecelik faiz düşer ama orta ve uzun vadeli faiz artar. Çünkü yatırımcı bunun risk ve enflasyon getireceğini gördü. Keşke her şey emrettiğinizde ve istediğiniz gibi gerçekleşse. Ekonomi, bilim ve teknoloji bu şekilde gelişmiyor. Bu şekilde devam ederse TL değer kaybetmeye devam edecek, enflasyon artacak. Çünkü ithalat bağımlılığı giderek artıyor. TL değer kaybettiğinde ithal edilen ara malın değeri daha da artacak. Böylece 30’lara yükselmiş üretici enflasyonu daha da artacak. Bu durum dar gelirli vatandaşı daha kötü etkiliyor. Emekçinin kuş kadar maaşı daha da azalıyor. Faiz serbesttir, enflasyon sonuçtur düşüncesi ile emir vermeye devam ederseniz bu böyle devam eder. Eğer bir ülkede tasarrufları artırırsan dışarıya muhtaç kalmadan ülkene kaynak aktarırsın. Tasarrufa devlette gideceksin. Ama gitmiyorsun. Nereden biliyorum? Merkez Bankası’nın ihtiyat akçesine göz diktiğin için, bütçe açığı hedefine 6 aydır ulaştığın için biliyorum. Bu arkadaşların 'itibardan tasarruf olmaz' diye bir inançları var. Değişik bir felsefe, ideoloji… Önce bu felsefeyi bir kenara bırakacaksın. Sayın kayınpeder, yalanla, dolanla devlet yönetilmez. Artık millete masal anlatmaktan vazgeçin. Önce tehlikeyi ortaya koyun ki tedaviyi hep birlikte bulalım. Birkaç uçak satın, ballı ihalelere son verin."

'SADECE KENDİLERİ DEĞİL, EŞLER, DOSTLARI, İŞ ORTAKLARI LÜKSE ALIŞTILAR'

"Sadece kendileri değil, eşler, dostları, iş ortakları lükse alıştılar. Ne verirsen ver doymuyorlar. Milletimiz umut ve çözüm bekliyor. Kurulduğumuz günden bu yana konuşmamıza engel oldular. Suni gündemlerle milletimiz bölmeye çalıştılar. Ama artık işlemiyor. İYİ Parti sonrası oluşan yeni siyasi denklemde artık rahatlar bozuldu. Artık her siyasi parti milletin değerleri ile barışmak zorunda, milletin sorunlarını konuşmak zorunda. Bundan sonra Türkiye’yi şahlandıracak siyaseti ortaya koyacağız. Dünyanın en değerli topraklarında yaşıyoruz. İnsanlığın geçmişine ışık tutan 12 bin yıllık bir tarihe ev sahibi yapıyoruz. 4 mevsimin yaşandığı muhteşem bir iklime sahibiz. Yeter ki kullanmasını bilelim. Türkiye’nin neler kadir olduğunu sizlere göstereceğiz. Yolsuzluğun tüm yolları tıkandığında millete ait olanlar millet için harcandığında zenginliğin nasıl olacağını göstereceğiz."