MHP: Milli Savunma Bakanı haddini aştı

MHP: Milli Savunma Bakanı haddini aştı

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "Milli Savunma Bakanı haddini aşmış, ölçüyü fazlasıyla kaçırmıştır" dedi.

MİLLİYETÇİ Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Semih Yalçın, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın Türk Silahlı Kuvvetleri hakkındaki sözlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Semih Yalçın, "Milli Savunma Bakanı haddini aşmış, ölçüyü fazlasıyla kaçırmıştır. Ancak örümcek kafalı bir meczuptan sadır olabilecek hezeyanlara benzeyen böylesi bir açıklamanın; Türkiye Cumhuriyeti'nin Millî Savunma Bakanından gelmesi fevkalade üzücü ve endişe vericidir" açıklamasında bulundu.
Semih Yalçın, "Çiçeği burnunda Millî Savunma Bakanı Fikri Işık'ın, ayağının tozuyla ilgili komisyonda yaptığı açıklama; bulunduğu makamı dolduramadığını, hazmedemediğini, hatta Bakanlığın kendisine beş numara bol geldiğini ortaya koymuştur. Fikri Işık'ın 'Biz, operasyon emri olduğu hâlde 'Şehit veririm' endişesiyle operasyon yapılmadığı dönemi de biliyoruz' şeklindeki açıklaması; terörle mücadelede bugüne kadar verilen şehitlere saygısızlık, fedakârlık ve kahramanlık timsali Türk Silahlı Kuvvetlerine atılmış talihsiz bir bühtandır.  Bir devlet adamına yakışmayan ve Türk Silahlı Kuvvetlerini zan altında bırakmaya yönelik bu seviyesiz açıklama, bir politikacının bulunduğu makamı hazmedemeyerek nasıl şaşkın bir duruma düştüğünün göstergesidir. Fikri Işık, Türk askerinin; Türk milletini, Türk devletini, Cumhuriyet'i koruma ve kollama görevini yerine getirirken terörle verdiği onurlu mücadeleyi küçümseyerek onun hakkını yemektedir" dedi.
"FEVKALADE ÜZÜCÜ VE ENDİŞE VERİCİDİR" 
Semih Yalçın, "Şerefli Türk ordusu; azgın bölücü teröre karşı sadece AKP hükûmetleri döneminde değil, Cumhuriyet'in ilk yıllarından beri büyük bir fedakârlıkla mücadele ermektedir. Bu uğurda bugüne kadar çok sayıda şehit verilmiş, çok sayıda asker ve polisimiz toprağa düşmüştür. Bu mücadeleyi küçümsemek ve kahraman Mehmetçiğe kara çalmak, hiç kimsenin haddi değildir. Maalesef Milli Savunma Bakanı haddini aşmış, ölçüyü fazlasıyla kaçırmıştır. Ancak örümcek kafalı bir meczuptan sadır olabilecek hezeyanlara benzeyen böylesi bir açıklamanın; Türkiye Cumhuriyeti'nin Millî Savunma Bakanından gelmesi fevkalade üzücü ve endişe vericidir.  Bölücü terör örgütünü sevindirecek bu tür açıklamaların, bir hükûmet üyesinden sadır olması büyük talihsizliktir. Geçmişte AKP hükûmetleri tarafından torba yasalar çıkarılarak askerin elinin kolunun bağlandığı, bölücü terör örgütüne karşı operasyon kararının valilere verilerek terörle mücadelenin bilerek engellendiği inkâr edilemez bir gerçektir. Ancak bunun büyük bir hata olduğu 2015 Temmuz'undan beri teröre karşı verilen mücadele sırasında ortaya çıkmış ve yeni hükûmet, son günlerde bu hatasını kısmen de olsa telafi etmek üzere askerin elini güçlendirecek yasal değişiklik hazırlığına girişmiştir" dedi.
"HAYA DIŞI AÇIKLAMALARINI ŞİDDETLE KINIYORUZ"
Semih Yalçın, "Söz konusu açıklamasıyla aslında mensup olduğu partinin ayıplarını, kusurlarını örteyim derken açıkta yakalanan Millî Savunma Bakanı; büyük bir pişkinlikle yavuz hırsız misali ev sahibini bastırmaktadır.  Oysa AKP iktidarının terörle mücadeledeki sabıka listesi, kitapları dolduracak miktardadır. Son bir yılda PKK, IŞİD ve DHKP-C gibi terör örgütlerinin düzenledikleri kanlı saldırılarda verilen şehitlerin, yaşanan inanılmaz sivil kayıplarının sorumluluk ve vebali de önceleri çözüm sürecini hayata geçirip terörle müzakereyi tercih eden AKP iktidarınındır. Oslo ve İmralı süreçlerini başlatan, bölücü terör örgütüyle masaya oturan, çözüm süreci adı altında PKK'nın yeniden toparlanmasına fırsat veren bir iktidarın Bakanının; bundan hicap duyması gerekirken her gün şehit veren askerimize ve polisimize kara çalması büyük ayıptır ve terbiyesizliktir.  Sayın Bakanın açıklaması kendisi gibi düşünenlerin Kandil ve İmralı aşkının henüz bitmediğini, aksine bir süredir teröre karşı verilen çetin mücadelenin arkasına gizlendiğini ve ilk fırsatta âşıkların bir İmralı mehtabında pazarlık masasına oturabileceğini göstermektedir. Tek ümidimiz mevcut hükümetin adı geçen bakanla aynı görüşü paylaşmadığı yönündeki düşüncemizdir. Milli Savunma Bakanı Işık'ın hayâ dışı açıklamalarını şiddetle kınıyor; kendisini Türk Silahlı Kuvvetlerinden, şanlı Mehmetçikten ve şehitlerimizin ruhlarından özür dilemeye davet ediyoruz" dedi.