MHP yönetimi Anayasa Mahkemesi yolunda

MHP yönetimi Anayasa Mahkemesi yolunda

Ankara MHP’yi olağanüstü kongreye götürme kararını veren Sulh Ceza Hâkimi’nin, bu kararı almadan önce Yargıtay’dan sözlü görüş alıp almadığını tartışıyor.

MHP’de Meral Akşener ve Koray Aydın’ın başını çektiği muhalifler, olağanüstü kongrenin seçimli yapılması için tüzük değişikliği için kolları sıvarken, Devlet Bahçeli’nin başkanlığındaki MHP yönetimi de bir yandan Yargıtay için belge topluyor. Savunmasının temelini de Anayasa Mahkemesi’ni muhataplığı üzerinde kuruyor.

YURT muhabirinin aldığı bilgiye göre MHP Genel Merkez Yönetimi, savunmasında AKP’nin daha önce tüzüğünde yer alan üye sayısı ile ilgili bir karara yer verecek. Birinci belgede siyasi partilerdeki tüzük ihtilaflarının tek kişilik sulh hukuk mahkemeleri tarafından değil, Anayasa mahkemesi tarafından görüldüğüne dikkat çekecek. Savunmasını Sulh Hukuk Ceza Hâkimliği’nin bu konuda yetkisiz olduğu yönünde kuracak olan MHP Genel Merkez Yöneticileri, ikinci belge olarak da İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hüseyin Hatemi’nin hazırladığı bir bilirkişi raporuna da yer verecek.