MHP'deki 10 Temmuz kongresi kördüğüme dönüştü

MHP'deki 10 Temmuz kongresi kördüğüme dönüştü

MHP'de muhalif kanadın 19 Haziran’da yaptığı olağanüstü tüzük kurultayında alınan tüm kararlara Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin ihtiyati tedbir kararı vermesi MHP’de işleri karıştırdı. 10 Temmuz’da yapılacağı belirtilen kongre tam anlamı ile çıkmaza girdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 21 Haziran'da yaptığı grup toplantısından sonra, “Sürprizlerim olur bekleyin biraz” demesinden sonra gelen mahkeme kararı kongre sürecini kördüğüme dönüştürdü. Yüksek Seçim Kurulu'nun Arena Spor Salonu'ndaki kongreyi Genel Merkezin mi? yoksa Kongre Heyetinin mi? toplayacağını görüştüğü gün yaşanan sıcak gelişme üzerine parti kulislerine inanılmaz senaryolar yansıdı.

İHRAÇ TEHDİDİ

3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin tüzüğün 14. Maddesinde yapılan değişikliğe tedbir kararı vermesi Genel Başkan adayları; Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ'a yeniden “ihraç” yolunun önünü açtı. MHP yönetimi, 10 Temmuz öncesi isterse mevcut tüzüğe dayanarak muhalif isimleri “tedbirli” olarak ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edebilecek.

İKİNCİ BAŞVURU

Adı açıklanmayan ve Genel Merkez'e yakın olduğu bilinen bir üst kurul delegesinin mahkemeye başvurması yeni hukuki senaryoları gündeme getirdi. Muhalif kanat, MHP yönetiminin bir başka üst kurul delegesini “kamikaze” olarak kullanabileceğini iddia ederek Genel Merkez'in kongreyi “örtülü” biçimde sabote edeceğini söyledi.

İŞTE O SENARYOLAR

Parti kulislerinde çok konuşulan senaryolardan bazıları şöyle:

1-Genel Merkez'e yakın bir başka üst kurul delegesi 10 Temmuz'da yapılacak 6. Olağanüstü büyük kongrenin gündemini mahkemeye taşıyacak. “Tüzüğün 63/4 maddesine göre olağanüstü genel kurullarda sadece tüzük değişebilir. Genel Başkan, MYK ve MDK seçimi yapılamaz” deyip kongrenin bu yönüyle iptalini talep edecek.

2-10 Temmuz için alınacak yeni bir tedbir kararı halinde parti yönetimi Merkez Yönetim Kurulu'ndan kongreyi erteleme yönünde bir karar çıkartabilir

3-10 Temmuz günü yapılacak olağanüstü genel kurulda tüzüğün 63/4 maddesine bağlı kalınır. “Tüzüğümüz Genel Başkan ve parti organları seçimine cevaz vermiyor” denilerek yalnızca tüzük değişikliği yapılıp, ileri bir tarih için seçimli kongre kararı alınır.

4-MHP yönetimi tedbirli ihraç istemiyle disipline sevk kozunu devreye sokabilir. Başta Meral Akşener olmak üzere Sinan Oğan, Ümit Özdağ, Koray Aydın ile onlarla birlikte hareket eden MYK üyeleri ve üst kurul delegeleri disipline sevk edilir.

5-Mahkemenin kesin kararı 9 günlük resmi bayram tatili nedeniyle 10 Temmuz öncesine yetişemez. Bu durumda muhaliflerin hafta başında tedbir kararına yapacakları itiraz karara bağlanamaz.

6-Devlet Bahçeli'nin ısrarla vurguladığı, “Oyunu bozacağız” sloganı hayata geçirilecek. Genel Merkez hukuki yönden seçimli kongre yapılmasına engel olacak. Kendi aralarında görüş ayrılığına düşen muhalif blok çökecek.

7-Bu durumda YSK'nın topu üzerine attığı Çankaya 4. İlçe Seçim Kurulu olağanüstü kongreyi toplama görevini MHP Genel Merkezi'ne verecek. MHP yönetimi de süreci istediği gibi dizayn edecek. Seçim konusu by-pass edilecek.