MHP'nin altıncı adayı Hüseyin Sözlü oldu

MHP'nin altıncı adayı Hüseyin Sözlü oldu

Meral Akşener, Ümit Özdağ, Sinan Oğan, Koray Aydın, Süleyman Sazak’tan sonra Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’de MHP Genel Başkanlığı'na aday olduğunu açıkladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin olağanüstü seçimli kurultayın 10 Temmuz'da yapılacağını açıklaması “yetki” tartışmalarını gideremedi. Kongre kördüğümü çözülürse Bahçeli, 6 adayla yarışmak zorunda kalacak. Meral Akşener, Ümit Özdağ, Sinan Oğan, Koray Aydın, Süleyman Sazak'tan sonra Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'de Genel Başkanlığa aday oldu. Sözcü'den Kamil Elibol'un haberine göre, Sözlü'nün Bahçeli'nin onayı ile “tavşan” aday olduğu ve kongrede muhalif kanadın oyunu bölmeye çalışacağı öne sürüldü. Muhalifler Sözlü'nün Bahçeli'nin izni ve bilgisi dahilinde aday olduğunu ileri sürdü. Bazı muhalifler Aydın’la birlikte Sözlü’nün “proje” aday olduğunu iddia etti. 15 Mayıs'ta polis barikatı yüzünden yapılamayan tüzük kongresinde alınan karara uymadığı gerekçesiyle Meral Akşener'i paralel yapı ile işbirliği yapmakla suçlayan Koray Aydın'dan sürpriz bir hamle geldi. Bahçeli, Akşener'le ilgili yaptığı cemaat uyarısı sonrası Aydın'ı tebrik ederek, “Adaylar arasında tek ülkücü odur” demişti. Aydın, önceki gün kendisine destek veren delege, il ve ilçe teşkilatı başkanları ile toplantı yaptı.350 destekçisi ile bir araya gelen Aydın, MHP yönetiminin tüzük değişikliği ve seçimli kurultay için MYK'dan alacağı kararı beklemeyi uygun buldu. GÖVDE GÖSTERİSİ
Bahçeli'ye karşı beşinci rakip olarak çıkan eski Gümrük Bakanı Gün Sazak'ın oğlu Süleyman Sazak ise, gövde gösterisi ile adaylığını kamuoyuna ilan etmeye hazırlanıyor. MHP eski Genel Başkan Yardımcısı olan Sazak binlerce taraftarı ile kapalı spor salonunda yapacağı basın toplantısı ile, Genel Başkanlık yarışına girecek. Muhalifler, parti tüzüğüne göre Bahçeli'nin seçimli kongre yapamayacağını savunuyor. Yargıtay'ın kesin kararı ile tüzük kongresini yapmaya çağrı heyetinin yetkili olduğunu belirten muhalifler, “Önce tüzük kongresi yapılır. 20 gün sonra da seçimli kurultaya gideriz” dediler. MHP'de kongreyi Genel Merkez'in mi? yoksa çağrı heyetinin mi? yapacağı kördüğüme dönüştü. Çağrı heyeti Yargıtay'ın onama kararının tebliğ edilmesinden sonra olağanüstü tüzük kongresi için harekete geçecek. MHP yönetimi de kendilerine tebliğ edilecek kararın ardından Merkez Yönetim Kurulu'nu toplayacak. Bahçeli MYK'dan 10 Temmuz olarak deklere edilen seçimli kurultay için karar alacak. Muhalifler, MYK'dan alınacak kararın içeriğine odaklandı. Muhalif kanat, “Tüzük kongresini çağrı heyeti yapsın. Seçimli kurultayı birlikte organize edelim” teklifinde bulunacak.