Muharrem İnce'den Kürt sorununa 'eylem planı' açıklaması

Muharrem İnce'den Kürt sorununa 'eylem planı' açıklaması

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Kürt sorununun çözümüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İnce, 'Kürt sorununun çözümü için bir eylem planım var. Zira çözüm çıkmaza girdi, terör var. Terörü bitirinceye kadar bu sorunu nihai olarak çözmek çok zor. Bu sorun demokrasi ve özgürlükle ilgili bir sorun. Türkiye'nin önünde bu iç meselesini çözmek için bir engel yok.'

Sputnik'e konuşan İnce, 24 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması halinde Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin nasıl gelişeceği, Akkuyu ve Türk Akımı da dahil enerji alanındaki işbirliğinin nasıl devam edeceğiyle ilgili soruları da yanıtladı.

İnce, "Devlet olarak sorumluluklarımızı muhafaza etme prensibine dayanarak, Türkiye'nin daha önce başka ülkelerle imzaladığı tüm projeleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Türkiye tüm anlaşmalardan doğan sorumluluklarını yerine getirecek. Rusya, uzun yıllardır bizim dostumuz. Türkiye ile Rusya 'evet'in 'evet', 'hayır'ın 'hayır' anlamına geldiği iki ülke. İki ülke de doğruluk prensiplerine bağlıdır ve bu prensiplere saygılıdır. Soğuk Savaş döneminde ve sonrasında NATO'ya olan üyeliğimizin Rusya ile ilişkilerimize olumsuz yansımaması için bunu böyle yapmaya çalıştık" ifadelerini kullandı.

'RUSYA İLE İYİ İLİŞKİLERDEN GERİ ADIM ATILIRSA, OLUMSUZ SONUÇLAR ORTAYA ÇIKAR'

Soğuk Savaş'tan sonra Rusya ile Türkiye arasında birçok alanda işbirliğinin geliştiğini vurgulayan İnce şunları söyledi:
"Bu ilişkilere Batılı ülkelerle olan ilişkilere alternatif gözüyle bakmak, bir köşeye itmek veya bunları bir yarışa dönüştürmek doğru değil. Bunun kimseye faydası olmaz. Rusya ile iyi komşuluk ilişkileri geliştirmek, Türkiye'nin geleneksel dış politikası. Bu politikadan geri adım atılması halinde, özellikle de Suriye'de gördüğümüz gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkar. İyi komşuluk ilişkilerini, dostluk ve ortak çıkar temelini güçlendirecek, birbirimizi daha iyi anlamaya çalışacağız. Ben her zaman Rusya ile ilişkilerin güçlendirilmesinden yana olacağım."

'S-400 SATIN ALMA KARARI TARTIŞILAMAZ'

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın alması karşısında baskıya maruz kalması konusunu değerlendiren İnce, konuyla ilgili tutumunu şu sözlerle anlattı:
"Bir anlaşma imzalandıysa, bundan caymak söz konusu olamaz. Genelkurmay Başkanlığımız bu silahın ülkemiz için gerekli olduğu kararını aldıktan, anlaşma imzalandıktan sonra bu konunun tartışılacak bir yanı olmaz."

'CUMHURBAŞKANI OLDUĞUMDA SURİYE'YE BÜYÜKELÇİ GÖNDERECEĞİM'

İnce, iktidara gelmesi halinde Şam ile ilişkileri yeniden canlandırmayı isteyip istemediği sorusuna, "Rusya ile birlikte Suriye krizi ve bununla bağlantılı sorunları çok daha hızlı ve kolay çözebiliriz. Rusya ve Türkiye, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasından yana. Ben cumhurbaşkanı olduğumda, hemen Şam'a büyükelçi göndereceğim" yanıtını verdi.
İnce, "Suriye'de Kürt oluşumları destekleyen ve Fethullah Gülen'i iade etmeyen ABD'yle ilişkilerin normalleştirilmesi için adım atacak mısınız?" sorusuna karşılık, "Türkiye ile ABD arasında biriken sorunları çözeceğiz. Gülen'in iadesi iki ülke arasındaki suçluların iadesine yönelik anlaşma çerçevesinde talep edilecek. Müzakere yoluyla çözülemeyecek hiçbir konu yok. ABD ile ilişkilerimizi normal seyrine getirmek, her şeyden önce bölgemizdeki siyasi öngörülebilirliği arttıracak, risk ve beklenmedik sürprizleri azaltacak. Bu herkesin yararına olacak, buna Rusya da dahil. Bunun için Türkiye ile ABD arasındaki güvensizlik faktörünün üstesinden geleceğiz. Ülkemizin çıkarları doğrultusunda hareket edeceğiz" ifadelerini kullandı.

'AB'YE ÜYELİK İÇİN GEREKENLERİ KARŞILAYACAĞIZ'

Cumhurbaşkanı olması halinde, AB'ye üyelik için çaba göstermeye devam edeceklerini kaydeden İnce, "AB'ye üyelik müzakerelerinde en yakın zamanda tüm talepleri karşılayacağız. AB'ye tam kapsamlı üyelik istiyoruz. Türkiye'nin bir organizasyon olarak AB'ye katkıları var. Onu dışarıda tutmanın ne AB üyesi ülkelere ne de Türkiye'ye faydası var" dedi.
İnce, NATO'ya Türkiye'nin NATO'ya üyeliği konusunu tartışma konusu etmeyeceklerini de söyledi.

'ABD'NİN İRAN'A KARŞI POLİTİKASI DOĞRU DEĞİL'

İnce, 'Türkiye'nin İran'a karşı politikası nasıl olacak? ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusunu da yanıtladı.
İnce, "Komşularımızla savaş istemiyoruz. ABD'nin İran'a karşı politikasını hem bölgedeki denge hem bizim çıkarlarımız açısından doğru bulmuyorum. ABD, İran, Türkiye ve Suriye'yi zayıflatma yoluyla bölgedeki sorunları çözemez. Bölgedeki sorunların çözülmesi için buradaki ülkelerin güçlü ve istikrarlı olması gerekiyor" dedi.

'KÜRT SORUNU İÇİN EYLEM PLANIM VAR'

Kürt sorunun çözülmesi için de bir eylem planı olduğunu söyleyen İnce, şöyle devam etti:
"Kürt sorununun çözümü için bir eylem planım var. Zira çözüm çıkmaza girdi, terör var. Terörü bitirinceye kadar bu sorunu nihai olarak çözmek çok zor. Bu sorun demokrasi ve özgürlükle ilgili bir sorun. Türkiye'nin önünde bu iç meselesini çözmek için bir engel yok."