'Namaz kılmayan hayvandır' sözüne sert tepki

'Namaz kılmayan hayvandır' sözüne sert tepki

Başbakan Binali Yıldırım, Kütahya’nın Tavşanlı İlçesi’ne bağlı Tunçbilek Beldesi’ndeki Garp Linyitleri İşletmeleri’nde (GLİ) yeraltı kömür ocağına inip işçilerle iftar yaptı. Başbakan Yıldırım, TRT’deki programda ’namaz kılmayan hayvandır’ diyen Prof. Dr. Mustafa Aşkar için ise, "Halt etmiş. Kim söylediyse zırva" dedi.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Yıldırım, TRT’de yayınlanan Ramazan programında Prof.Dr. Mustafa Aşkar’ın ’Namaz kılmayan hayvandır’ sözlerinin hatırlatılması üzerine, "Değerlendirecek bir yanı yok. Halt etmiş. Kim söylediyse zırva. Yani biz dinimizin değerlerini biliyoruz, dinimiz hoşgörü dinidir, dinimiz sevgi dinidir. Dinimiz kardeşlik dinidir. Dolayısı ile bu ve buna benzer sözler asla kabul edilemez, eğer böyle bir laf ettiyse çok büyük hata etmiş. Hatanın ötesinde kısacası saçmalamış. Zırva yani, adı ne olursa olsun, unvanı ne olursa olsun, yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede böyle bir münasebetsiz laflar edenin asla Müslümanlar nezlinde hiçbir yeri yoktur" dedi.
Başbakan Binali Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ilgili soruyu ise şöyle yanıtladı:
"Kılıçdaroğlu da bir şeye karar versin. Önce diyor ki Amerika modeli, varsa buyurun gelin diyor. Hadi sen de buyur gel dedik. Hep bir mazeretin arkasına sığınıyor. Sağır sultan bile duydu. Türkiye üniter yapıya sahip tek bayrak, tek millet, tek vatan olarak bölünmez toprak bütünlüğüne sahip bir ülkedir. Cumhuriyetin kuruluşundan beri bu bizim anayasamızın esasını teşkil eder. Şu anda verdiğimiz PKK ile, terör örgütleriyle mücadelenin amacı da budur hedefi de budur. Ülkemizin bağımsız toprak bütünlüğünü sağlamak, milletimizin 79 milyonun kardeşliğine zarar getirmemek. Dolayısıyla Kılıçdaroğlu bir gün böyle söylüyor, yarın böyle söylüyor, hangi söylediğine millet inanacak, ben de merak ediyorum" yanıtını verdi.